Aby rozliczyć się wspólnie z mężem (żoną), oprócz posiadania wspólności majątkowej, trzeba pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie pobrali się przed 1 stycznia roku, w którym jedno z nich umarło. Pomimo przerwania małżeństwa, można wybrać wspólne rozliczenie z byłym mężem lub żoną. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że zostaną też spełnione warunki do wspólnego rozliczenia samotnego rodzica z dzieckiem. Wystarczy bowiem do niego samotne wychowywanie przez część roku. Przepisy mówią wyraźnie, że jeśli podatnik zdecyduje się na łączne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem, nie może rozliczyć się z wychowankiem. Do owdowiałego należy wybór, z której możliwości skorzysta.
Terminy na obydwa oświadczenia są takie same – składa się je, wypełniając deklarację. W razie złożenia jej po 30 kwietnia (w tym roku wypada to w sobotę, tak więc termin jest przedłużony do 2 maja) podatnik traci możliwość skorzystania z preferencji.
Do takich dylematów nie dojdzie w razie zawarcia małżeństwa przez osobę samotnie wychowującą dziecko. W roku ślubu wspólnie rozliczyć może się wyłącznie z potomkiem.
Czytaj też: