Uregulowania prawne, dotyczące zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne ze zbycia nieruchomości, od 1 stycznia 2019 r., uległy istotnej zmianie. Obecnie przepisy są bardzo korzystne dla osób, które sprzedają nieruchomości nabyte wcześniej w spadku lub po podziale majątku wspólnego przez małżonków.
Sprzedaż nieruchomości jest jednym ze źródeł przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), jeśli odpłatne zbycie nieruchomości następuje przed upływem pięciu lat od nabycia. Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), opodatkowaniu podlega przychód uzyskany ze zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów – jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości. PIT nie podlegają zatem transakcje sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są nieruchomości, których podatnik był właścicielem dłużej niż lat pięć.
Pięć lat inaczej liczone
Zasadniczo, aby nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości, należy być jej właścicielem co najmniej przez pięć pełnych lat kalendarzowych. Inaczej jednak wygląda sytuacja w odniesieniu do nieruchomości nabytych w drodze spadku. Od 2019 r. do ustawy o PIT wprowadzono art. 10 ust. 5, stanowiący, że w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy, okres pięciu lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Sprzedając nieruchomość nabytą w spadku, nie patrzymy zatem na datę nabycia tej nieruchomości przez sprzedającego, lecz na datę jej nabycia przez spadkodawcę. W konsekwencji, jeżeli osoba fizyczna sprzedaje nieruchomość nabytą uprzednio w spadku, a spadkodawca był właścicielem tej nieruchomości dłużej niż pięć lat, wówczas jej sprzedaż nie podlega PIT, bez względu na czas, jaki upłynął od nabycia spadku.
Istotne jest, że zmienione przepisy stosuje się do przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości począwszy od 2019 roku, niezależnie od tego, czy nabycie nieruchomości w spadku miało miejsce w latach wcześniejszych. Innymi słowy, nieruchomości nabyte w spadku przed 2019 r., można aktualnie zbyć bez podatku, jeśli upłynęło już pięć lat od momentu ich nabycia czy wybudowania przez spadkodawcę.
Przykład
Pan Jan nabył w 2017 r., po śmierci swojego ojca, spadek, w skład którego wchodził lokal mieszkalny. Ojciec pana Jana był właścicielem tego lokalu od 2005 r. Gdyby pan Jan sprzedał mieszkanie nabyte w spadku do końca 2018 r., wówczas musiałby zapłacić podatek dochodowy od kwoty przychodu uzyskanego ze sprzedaży. W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2018 r., wymagane było, aby od momentu nabycia, tj. od momentu śmierci spadkodawcy, do momentu sprzedaży upłynęło pięć lat. Jeżeli natomiast pan Jan sprzeda nabyte w spadku mieszkanie w 2019 r., wówczas przychód uzyskany ze sprzedaży nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu.