Podatnicy, którzy chcą, żeby część ich podatku trafiła nie do budżetu, ale na szczytny cel, muszą pamiętać o granicach czasowych wytyczonych przez ustawodawcę. Konkretnie chodzi o termin złożenia zeznania podatkowego i ewentualnej dopłaty podatku.
Zgodnie z ustawą o PIT naczelnik urzędu skarbowego przekazuje kwotę nieprzekraczającą 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego albo z jego korekty. W pierwszym przypadku ustawodawca precyzuje, że chodzi o zeznanie złożone w terminie określonym dla tej czynności. Termin do złożenia zeznania rocznego dla większości zeznań rocznych w PIT upływa 30 kwietnia.
Oznacza to, że podatnik, który spóźni się z rozliczeniem choćby o jeden dzień, nie będzie mógł już skutecznie podzielić się podatkiem. Jeśli wniosek o przekazanie 1 proc. wynika z korekty zeznania, to zostanie on przekazany tylko jeśli będzie dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu na złożenie PIT. Dla korekt PIT-36, PIT- 37, PIT-38 i PIT-39 i PIT-36L jest to 31 maja 2013 r.
Ustawodawca mniej rygorystycznie podszedł do kwestii terminowej zapłaty podatku. Przypomnijmy, że co do zasady osoby, którym w PIT wyszła niedopłata podatku, muszą ją uregulować najpóźniej w terminie przewidzianym do złożenia samego rozliczenia, czyli do 30 kwietnia.
Warunkiem przekazania 1 proc. organizacji pożytku publicznego jest jednak zapłata całego podatku należnego, który był podstawą jego wyliczenia nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Dla pięciu podstawowych formularzy – PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 – oznacza to, że zapłaty trzeba dokonać do 1 lipca 2013 r.