Rozliczenie roczne: NIP czy PESEL w formularzu PIT 2012

Na rozliczenie z fiskusem podatnicy PIT mają jeszcze niecałe dwa tygodnie. Termin do rozliczenia za 2012 r. upływa we wtorek 30 kwietnia. Jakim numerem identyfikacji w PIT posługuje się były przedsiębiorca i czy rozliczając firmę, trzeba dopłacić zaliczkę? – pytali nasi czytelnicy.

Publikacja: 18.04.2013 09:29

PIT 2012: NIP czy PESEL?

PIT 2012: NIP czy PESEL?

Foto: Fotorzepa, Guzik Piotr Piotr Piotr

Red

Zapłaciłem zaliczkę z tytułu prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej za grudzień 2012 r. zgodnie z nowymi przepisami – do 20 stycznia 2013 r. Urząd skarbowy twierdzi jednak, że nie będę mógł jej wykazać w zeznaniu za 2012 r., ponieważ nie została  zapłacona w tym roku i będzie rozliczona dopiero w zeznaniu za 2013 r.

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. treścią art. 44 ust. 6 ustawy o PIT podatnik może wpłacić zaliczkę za grudzień do 20 stycznia kolejnego roku. Nie musi jej wpłacać, jeśli w terminie zapłaty zaliczki złożył zeznanie roczne. Poprzednie przepisy nakazywały zapłatę zaliczki za grudzień jeszcze w 2012 r., tj. do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. W mojej ocenie zmiana terminu płatności zaliczki za grudzień nie może absolutnie wpływać na brak możliwości jej rozliczenia w zeznaniu za dany rok. W szczególności sama treść składanych przez podatników deklaracji odwołuje się do zaliczek należnych za dany miesiąc. Jeśli więc zaliczka należna za grudzień jest płatna w terminie do 20 stycznia 2013 r., nadal ma być wykazywana w PIT za 2012 r. Bez znaczenia pozostaje tu termin jej zapłaty. Analogicznie zaliczkę za luty wykazujemy w pozycji dotyczącej tego miesiąca, a nie w pozycji zaliczki za marzec, mimo że w tym miesiącu została przecież zapłacona.

Prowadziłem w 2012 r. działalność gospodarczą, którą wyrejestrowałem w ciągu roku. W swoich rozliczeniach posługiwałem się numerem NIP. Czy w związku z tym, że nie prowadzę już firmy, w zeznaniu rocznym powinienem wskazać swój numer NIP czy PESEL?

Obowiązek posługiwania się NIP został zniesiony dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej lub nie są podatnikami VAT. Sposób sformułowania przepisów wskazuje jednak na to, iż możliwość posługiwania się numerem PESEL jest wyjątkiem, natomiast NIP – regułą. Podawanie numeru identyfikacji podatkowej jest bowiem obowiązkowe we wszystkich sytuacjach innych, niż składanie rozliczeń przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności lub niebędące podatnikami VAT.

W konsekwencji, mimo że podatnik nie prowadzi już działalności gospodarczej od połowy roku, w złożonym zeznaniu będzie wykazywał dochody właśnie z tej działalności osiągnięte w zeszłym roku. Sugerowałbym więc w zeznaniu za 2012 r. posłużyć się numerem NIP.

—oprac. olat

Konrad Filip Turzyński, doradca podatkowy z kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem