Potwierdziła to Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja nr IPTPB2/415-116/13-2/AK).

Firma przyznawała akcje pracownikom. Jeden z nich dostał za mało, ponieważ pracodawca błędnie zakwalifikował wykonywaną przez niego pracę. Komisja weryfikacyjna uznała, że miał prawo do większego pakietu. Ponieważ nie było możliwości fizycznego wydania brakującej ilości akcji, pracownik wystąpił do sądu rejonowego z powództwem o zapłatę stosownego odszkodowania. Skutecznie, przyznano mu bowiem wnioskowaną kwotę wraz z odsetkami.

Czy otrzymana rekompensata jest opodatkowana? – o to zapytał fiskusa. Uważa, że nie, ponieważ zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT zwolnione z daniny są m.in. odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego. Wyjątek od tej zasady – odszkodowania dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono – nie ma zastosowania w tej sytuacji.

Fiskus przyznał mu rację. Podkreślił, że kwota odszkodowania to różnica między tym co pracownik dostał a tym co powinien faktycznie otrzymać. Obejmuje ona wyłącznie stratę, jakiej doznał w związku z błędami popełnionymi przez pracodawcę, a nie utratę zarobku, który mógłby uzyskać gdyby zdarzenie wywołujące szkodę nie nastąpiło. Nie można w tej sytuacji zastosować wyjątku od zwolnienia z PIT, odszkodowanie jest więc nieopodatkowane.