Fiskus chce PIT od odszkodowań za służebność przesyłu

Osoba, która dostała pieniądze za ustanowienie służebności przesyłu, musi się liczyć ze sporem z urzędem.

Publikacja: 29.07.2013 10:37

Minister finansów nie ustępuje w sprawie opodatkowania tych, którzy zarobili na udostępnieniu swoich terenów pod urządzenia przesyłowe. Właśnie wydał interpretację ogólną, w której twierdzi, że nie przysługuje im zwolnienie od podatku.

Dwa tygodnie wcześniej przegrał kolejną batalię w sądzie. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 2131/11), powołując się na wykładnię systemową, celowościową, a nawet historyczną, stwierdził, że odszkodowanie wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód) posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu ustanowienia służebności gruntowej jest zwolnione z podatku. Podobnie było we wcześniejszych wyrokach (sygn. II FSK 654/10 oraz II FSK 88/10).

Sądy uważają, że odszkodowanie za służebność przesyłu jest zwolnione z PIT

Minister finansów nie ma jednak wątpliwości: rekompensata jest opodatkowana (nr interpretacji: DD3/033/101/CRS/ 13/RWPD-48186/ RD-70022/13). Powołuje się na art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. Wynika z niego, że wolne od podatku są odszkodowania wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:

a) ustanowienia służebności gruntowej,

b) rekultywacji gruntów,

c) szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie

– w wyniku prowadzenia na nich m.in. inwestycji dotyczących budowy infrastruktury przesyłowej ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej oraz budowy urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Tak więc zwolnione z daniny są tylko odszkodowania za ustanowienie służebności gruntowej. To co innego niż służebność przesyłu. A skoro ustawodawca wymienia w przepisie jeden z elementów należący do określonego zbioru, to z normy prawnej wyłącza tym samym pozostałe.

Minister finansów sam zauważa, że w orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowane jest jednolite stanowisko, w myśl którego zwolnienie podatkowe określone w wymienionym przepisie ma zastosowanie także do odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności przesyłu. Nadal się jednak z nim nie zgadza. Polemizuje z tezą sądów, że służebność przesyłu stanowi rodzaj służebności gruntowej. Zdaniem fiskusa to odosobniony w doktrynie pogląd (powołuje się on także na opinię ministra sprawiedliwości).

Argumentuje również, że kodeks cywilny przewiduje możliwość żądania wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu, a nie odszkodowania, o którym mowa w przepisie o zwolnieniu podatkowym.

Wynagrodzenie należy więc – zdaniem fiskusa – zaliczyć do przychodów z tzw. innych źródeł i wykazać w zeznaniu rocznym. Będzie opodatkowane według skali, czyli 18 albo 32 proc. daniną (w zależności od wysokości innych dochodów).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem