Ulgi nie wyklucza to, że darczyńca jest w związku małżeńskim i wsparcie pochodzi ze wspólnego majątku. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/436-264/13-2/AF).
Wystąpiła o nią kobieta, która ma dostać znaczną sumę od brata zamieszkującego we Włoszech. Pieniądze będą przelane na rachunek bankowy, a darowizna zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego. Kobieta dodała jeszcze, że brat jest żonaty i pozostaje we wspólności majątkowej (ale żona zgadza się na darowiznę).
Czy ma prawo do zwolnienia z podatku? Uważa, że tak, ponieważ są spełnione wszystkie warunki ulgi.
Fiskus potwierdził to stanowisko. Przypomniał, że ze zwolnienia może skorzystać osoba otrzymująca darowiznę od najbliższej rodziny, m.in. brata. Jeśli jej wartość nie przekracza 9637 zł nie trzeba jej nigdzie zgłaszać. Jeśli jest większa musimy poinformować o niej urząd skarbowy. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Obdarowany ma na jego złożenie 6 miesięcy. Unikniemy tego obowiązku, jeśli umowa została zawarta w formie aktu notarialnego.
Izba skarbowa dodała, że zwolnienie stosuje się, jeżeli nabywca posiada obywatelstwo polskie (lub np. jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej) lub mieszka na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (albo np. państwa unijnego).