Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Zastrzega jednak, że wynajmujący powinien w tym czasie szukać nowych najemców. Wtedy można uznać, że wydatki mają związek z przyszłymi przychodami.

Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-294/13-4/AG). Wystąpił o nią przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu lokali użytkowych i mieszkalnych. Z powodu kryzysu na część pomieszczeń nie ma chętnych.  Właściciel cały czas musi jednak za nie płacić czynsz, a także ponosić koszty mediów i podatku od nieruchomości. Czy opłaty eksploatacyjne, a także odpisy amortyzacyjne może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Izba skarbowa podkreśliła, że jeśli nabyte do celów działalności gospodarczej lub wprowadzone do firmy lokale nie zostały wynajęte, to brak jest podstaw prawnych do rozpoczęcia ich amortyzacji. Nie można bowiem w takiej sytuacji przyjąć, że są one wykorzystywane na potrzeby działalności. Nie ma natomiast przeszkód do rozliczania w kosztach opłat eksploatacyjnych, jeśli właściciel czyni starania dla pozyskania najemców (we wniosku zapewniał, że zgłosił ofertę do biura nieruchomości, szuka też klientów na własną rękę). Można je uznać za wydatki poniesione w celu uzyskania w przyszłości przychodu.

Pamiętajmy, że koszty można odliczać tylko wtedy, gdy rozliczamy się na zasadach ogólnych (według ustawy o PIT). Bez względu na to czy prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie wynajmu czy też nie. Wybór ryczałtowej formy opodatkowania najmu powoduje, że nie można odliczyć żadnych wydatków.