Podatnicy, którzy chętnie dzielą się majątkiem z potrzebującymi, mają szanse na bonus podatkowy. Dla osób, które wspierają szczytne cele, ustawodawca przewidział bowiem odliczenie podatkowe, potocznie zwane ulgą na darowizny. Aby bez problemów skorzystać z tej premii, trzeba pamiętać o kilku zasadach.
Dwie podstawy
Podstawą odliczenia darowizn w polskich przepisach podatkowych może być ustawa o PIT i tzw. ustawy kościelne regulujące stosunek państwa do poszczególnych kościołów.
Ulga z ustawy o PIT jest ograniczona limitem. Ta przewidziana w ustawach kościelnych jest nielimitowana. Różne są też w obu ustawach cele, na jakie można przekazać darowiznę.
Odliczenie z ustawy o PIT przysługuje dla darowizn na rzecz: organizacji pożytku publicznego (polskich i z UE oraz z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz kultu religijnego. Prawo do ulgi na darowiznę mają też honorowi krwiodawcy. Ulga jest odliczana od dochodu. Odliczenie przysługuje w wysokości dokonanej darowizny. Nie może to być jednak więcej niż 6 proc. dochodu.
Liczba darowizn, jakie może przekazać podatnik w ciągu roku, nie jest ograniczona. Należy jednak pamiętać, że limit odliczenia dotyczy wszystkich darowizn na wszystkie cele wskazane w ustawie o PIT. Jeśli darczyńca przekaże w 2013 r. pieniądze trzem organizacjom pożytku publicznego i honorowo oddawał krew, musi zsumować wartość wszystkich darowizn. Jeśli nie przekroczy ona 6 proc. dochodu rocznego podatnika, całą ich wartość może wpisać do zeznania. Gdyby wartość darowizn była wyższa, odliczenie trzeba ograniczyć do wysokości odpowiadającej 6 proc. dochodu.