Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił prawa do zwolnienia w PIT dla środków wypłaconych na finansowanie udziału polskiego naukowca w projekcie badawczym w zagranicznym ośrodku naukowym.
Zagraniczne badania
Kanwą sprawy była interpretacja. We wniosku podatniczka wyjaśniła, że we wrześniu 2009 r. podpisała umowę z Uniwersytetem Jagiellońskim o przekazanie środków, które ten otrzymał z programu ministra nauki i szkolnictwa wyższego „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców".
Chodziło o dofinansowanie jej zagranicznego pobytu, obejmującego udział w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych, realizowanych w zagranicznym ośrodku. W sumie na dwuletni wyjazd badaczka otrzymała ponad 100 tys. zł. Pieniądze były przeznaczone i wykorzystane na pokrycie kosztów utrzymania, podróży wnioskodawczyni i członków jej rodziny.
Środki finansowe przyznane wnioskodawczyni zostały pomniejszone o PIT. Uniwersytet jako płatnik wystawił jej też formularz PIT-8C. Podatniczka ujęła go w swoim rozliczeniu rocznym za 2009 r. Ostatecznie jednak powzięła istotne wątpliwości co do zasadności poboru podatku. Zapytała więc, czy środki finansowe przekazane jej przez uniwersytet korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT.
Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni. Dotyczy to kwot przyznanych na podstawie przepisów o systemie oświaty, prawa o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.