Jaki podatek należy zapłacić w sytuacji, gdy jeden z dwóch współwłaścicieli mieszkania przejmuje je na własność, podejmując się spłaty kredytu zaciągniętego na ten lokal? Taką kwestię rozpatrywał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w odpowiedzi na pytanie podatnika.

Pytanie dotyczyło lokalu nabytego w 2010 r. wspólnie przez dwie niespokrewnione osoby, niebędące małżonkami. Sfinansowały one zakup z zaciągniętego solidarnie kredytu. Teraz zamierzają znieść współwłasność. Współwłaściciel ma oddać swój udział w tej nieruchomości w zamian za przejęcie przypadającego na niego udziału we wspólnym kredycie w banku. Wnioskodawczyni sugerowała we wniosku, że taka operacja podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (pcc), a tym samym nie może podlegać podatkowi od spadków i darowizn (psd).

Jednakże zdaniem Izby Skarbowej w takim wypadku transakcja podlega psd zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 4 ustawy o tym podatku. Izba uznała bowiem, że w takiej sytuacji samo zniesienie współwłasności lokalu ma charakter nieodpłatny, gdyż następuje bez wynagrodzenia. W sytuacji gdy stronami umowy są osoby niespokrewnione, należy zastosować stawki jak dla III grupy podatkowej, sięgające 20 proc.

W razie zniesienia współwłasności podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 6 ustawy o psd, jest wartość rzeczy lub praw majątkowych w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy.

W interpretacji wskazano, że wartość nieruchomości powinna być pomniejszona o kwotę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką (bo tak zabezpieczono kredyt).