Dotacja na urządzenia służące do pozyskiwania energii ze słońca może być zwolniona z PIT. Ważne jednak jest, kto ją przyznał. Takie wnioski można wyciągnąć z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Wystąpił o nią mężczyzna, który zainwestował prawie 17 tys. zł w zakup i montaż kolektorów słonecznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodził się zwrócić mu 45 proc. tej kwoty. Urząd gminy przyznał mu natomiast 4 tys. zł. Aby otrzymać dotacje, musiał zaciągnąć kredyt w banku.
Jak rozliczyć dofinansowanie? Czy musi zapłacić od niego podatek? O to zapytał we wniosku o interpretację.
Odpowiedź jest tylko częściowo dla niego korzystna. Okazało się bowiem, że zwolniona z daniny jest tylko dotacja z urzędu gminy. Dofinansowanie z funduszu musi zostać opodatkowane. Bydgoska Izba Skarbowa przypomniała, że z przychodem podatkowym mamy do czynienia zawsze wtedy, gdy uzyskujemy realne korzyści majątkowe. Taką korzyścią jest otrzymanie dotacji. Mówi o niej art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, który wymienia przychody z tzw. innych źródeł.
Część z tych przychodów jest jednak zwolniona z podatku. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT nie zapłacimy daniny od dotacji (w rozumieniu przepisów o finansach publicznych) otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.