Tak wynika z interpretacji nr ITPB1/415-201/14/MW, którą 26 maja 2014 wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Pan M. jest uczestnikiem internetowego programu organizowanego przez firmę z Irlandii. Akceptując przez Internet regulamin programu pan M. zawarł z firmą umowę, na podstawie której ma przystosować i utrzymywać własną stronę internetową do wyświetlania reklam oraz zapewnić firmie dostęp do kodów źródłowych strony po to, by mogła ona swobodnie te reklamy na niej umieszczać.
Wysokość wynagrodzenia z tytułu wykonywania takich usług nie jest dokładnie uregulowana w umowie, gdyż zależy od liczby odwiedzin strony internetowej przez użytkowników Internetu, a co za tym idzie - ilości wyświetleń reklam w danym okresie rozliczeniowym. To zaś zależy bezpośrednio od skuteczności podejmowanych przez pana M. działań. Zgodnie z umową zapłata w walucie PLN wpłynie na konto pana M. tylko wówczas, gdy całkowicie wywiąże się on z warunków zawartej umowy tj. prawidłowo wykona usługi.
Zlecenie czy umowa nienazwana
Zdaniem pana M. umowa z irlandzką firmą jest umową zlecenia, choć tak się nie nazywa, a wynagrodzenie otrzymane z tytułu uczestnictwa w programie powinno być traktowane jak przychód z działalności wykonywanej osobiście, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT). Nie jest to bowiem działalność gospodarcza – nie ma ciągłego charakteru, a przychody są nieregularne (nie więcej niż kilka wpłat rocznie). Zresztą pan M. jest studentem i zarabianie na reklamach traktuje wyłącznie jako dodatkowe zajęcie.
Na tej podstawie pan M. przyjął, że od uzyskanych wynagrodzeń powinien sam odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z aktualną skalą podatkową. Tylko zaliczka za wynagrodzenie otrzymane w grudniu powinna być przekazana do końca kwietnia następnego roku wraz z rocznym zeznaniem podatkowym PIT-36. Podatnik uważa też, że przy obliczaniu dochodu do opodatkowania, ma prawo uwzględnić zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 proc.