Kwoty z ubezpieczeń majątkowych nie są obciążone daniną. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Bydgoszczy (numer interpretacji: ITPB2/415-318/ 14/KK).
O interpretację wystąpiła kobieta, której córka była nieprawidłowo leczona. Przyznano jej świadczenia z ubezpieczenia OC szpitala i lekarza. Są to zadośćuczynienie i odszkodowanie za doznaną krzywdę oraz renta na zwiększone potrzeby (3 tys. zł miesięcznie). Podstawą prawną tych świadczeń są art. 444 § 2 oraz art. 445 § 1 kodeksu cywilnego. Zdaniem kobiety kwoty te są zwolnione z podatku.
Fiskus się z tym zgodził. Podkreślił, że w myśl art. 822 § 1 k.c. umowa ubezpieczenia OC zobowiązuje do zapłacenia określonego odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim. To rodzaj ubezpieczenia majątkowego.
Izba przyznała, że odszkodowanie i zadośćuczynienie są szczególnym rodzajem świadczeń polegających na naprawieniu szkody. Jak stanowi art. 444 § 1 k.c., w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także kwotę potrzebną na przygotowanie do innego zawodu. Z art. 444 § 2 k.c. wynika, że jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może żądać od zobowiązanego odpowiedniej renty. Sąd może też przyznać mu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT zwolnione z podatku są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Otrzymane przez kobietę świadczenia wypłacane przez ubezpieczyciela z polisy OC są więc nieopodatkowane.