PIT z portalu trzeba będzie zweryfikować

Rozliczenia PIT przez portal podatkowy będą prostsze, ale nie zawadzi zweryfikować tego, co wyliczy fiskus – uważają eksperci.

Publikacja: 30.09.2014 09:20

PIT z portalu trzeba będzie zweryfikować

Foto: www.sxc.hu

Portal rozliczeń podatkowych ma być uruchomiony w marcu 2015 r. Ministerstwo Finansów zapowiada, że każdy podatnik będzie miał w nim swoje konto dostępne po zalogowaniu. Zobaczy na nim historię swoich rozliczeń i będzie mógł korespondować z urzędem skarbowym. Klucz dostępu do portalu, podobnie jak do portalu ZUS, ma być udostępniany po złożeniu wizyty w urzędzie.

Dla celów rocznego rozliczenia PIT dostęp nie będzie jednak wymagał wizyty w urzędzie. Aby zobaczyć wstępnie wypełnione przez fiskusa roczne zeznanie podatkowe, wystarczy użyć swoistego kodu dostępu, jakim jest kwota przychodu z ubiegłorocznego zeznania podatkowego. Podobnie wygląda autoryzowanie wysyłanych dziś e-deklaracji.

Ufać, ale sprawdzać

Pytani przez „Rzeczpospolitą" eksperci uważają, że zarówno portal podatkowy, jak i wstępne wypełnianie PIT to ułatwienie, ale nie rozwiąże ono wszystkich problemów podatników.

– Rozsądne będzie osobiste sprawdzenie, co zaproponuje nam portal, bo przecież zdarzają się pomyłki, np. wysyłane przez pracodawcę informacje o zaliczkach na podatek trafiają do niewłaściwego urzędu – sugeruje Andrzej Taudul, doradca podatkowy i partner w kancelarii Paczuski & Taudul.

Podobnie twierdzi Marek Jarocki, doradca podatkowy ?w EY.

– W niektórych przypadkach nowe rozwiązanie wręcz utrudni rozliczenia, bo trzeba będzie nie tylko uwzględnić np. ulgi czy inną kalkulację kosztów, ale też zweryfikować to, co obliczył portal – przewiduje Jarocki. Obaj eksperci twierdzą, że np. podczas rozliczeń dochodów zagranicznych czy prowadzenia działalności gospodarczej podatnik i tak nie uniknie obliczeń własnych, a nawet fachowej pomocy biura rachunkowego czy doradcy podatkowego.

Ich zdaniem wstępne wypełnianie PIT przez elektronicznego fiskusa najbardziej pomoże podatnikom, którzy uzyskują dochody z niewielu źródeł i nie korzystają z różnych podatkowych udogodnień.

Nowe deklaracje

Ministerstwo Finansów przygotowuje portal także od strony legislacyjnej. Wczoraj ogłosiło projekt rozporządzenia z nowymi wzorami formularzy informujących o pobranych zaliczkach na podatek (np. PIT-11). Uwzględniają opcję wysyłania ich w wersji elektronicznej na potrzeby przetwarzania w portalu. W piątek Sejm uchwalił ustawę obligującą płatników PIT do wysyłania takich informacji w wersji cyfrowej (z wyjątkiem np. firm zatrudniających do pięciu osób).

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, p.rochowicz@rp.pl

Opinia:

Jacek ?Kapica, wiceminister finansów

Zmieniliśmy formułę współpracy z dostawcą systemu informatycznego i teraz możemy mieć nadzieję, że portal z indywidualnymi kontami rozliczeń podatników ruszy w pierwszym kwartale 2015 r. Chcemy, by oferował rozliczenia karty podatkowej, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn. Mają tam być także udostępniane wstępnie wypełnione przez administrację podatkową zeznania PIT. ?Muszę jednak zaznaczyć, że takie wstępne zeznanie będzie dostępne w internecie także poza portalem. Wtedy nie będzie potrzebny żaden specjalny klucz dostępu, a podatnik będzie mógł zobaczyć, uzupełnić i wysłać takie zeznanie po zweryfikowaniu swojej tożsamości kwotą swojego przychodu wykazaną w zeznaniu za poprzedni rok podatkowy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo