Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 01.12.2014 14:40 Publikacja: 01.12.2014 14:40
Sprzedaż kilku działek to działalność gospodarcza
Foto: www.sxc.hu
Wystarczy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy budynkiem mieszkalnym w zabudowie zagrodowej - wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 września 2014 r. (ITPB1/415-725/14/KW).
Fiskus odpowiedział na pytanie podatnika, który sprzedał w 2013 r. udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, nabyty trzy miesiące wcześniej w drodze dziedziczenia. W deklaracji PIT-39 złożonej w urzędzie skarbowym podatnik wskazał, że zamierza skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe środki uzyskane ze sprzedaży udziału. We wniosku o interpretację napisał, że zamierza nabyć niezabudowaną działkę rolną, położoną na terenie powstającej zabudowy jednorodzinnej mieszkaniowej, z dostępem do ulicy gminnej, oraz wszystkich mediów (prąd, woda, gaz). Po uzyskaniu stosownych decyzji podatnik chce wybudować na tej działce budynek mieszkalny w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ale jest możliwość objęcie jej decyzją o warunkach zabudowy budynkiem mieszkalnym w zabudowie zagrodowej.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Dynamiczny rozwój branży gier wideo otworzył przed graczami nowe możliwości interakcji i rywalizacji. Wykorzystały to podmioty trzecie, zarabiając na key/skin gamblingu. Czym on jest i jakie działania podejmują polskie władze, by przeciwdziałać negatywnym skutkom tej działalności?
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Jeśli prezent jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracownikowi przysługuje zwolnienie z PIT. Jeśli to darowizna, może skorzystać z kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas