Reklama
Rozwiń

Kupno ziemi pod siedlisko da ulgę w PIT

Podatnik, który za pieniądze ze sprzedaży mieszkania chce kupić ziemię rolną, ma dwa lata na jej przekształcenie w budowlaną. Okazuje się jednak, że odrolnienie nie jest konieczne.

Publikacja: 01.12.2014 14:40

Sprzedaż kilku działek to działalność gospodarcza

Sprzedaż kilku działek to działalność gospodarcza

Foto: www.sxc.hu

Wystarczy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy budynkiem mieszkalnym w zabudowie zagrodowej - wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 września 2014 r. (ITPB1/415-725/14/KW).

Fiskus odpowiedział na pytanie podatnika, który sprzedał w 2013 r. udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, nabyty trzy miesiące wcześniej w drodze dziedziczenia. W deklaracji PIT-39 złożonej w urzędzie skarbowym podatnik wskazał, że zamierza skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe środki uzyskane ze sprzedaży udziału. We wniosku o interpretację napisał, że zamierza nabyć niezabudowaną działkę rolną, położoną na terenie powstającej zabudowy jednorodzinnej mieszkaniowej, z dostępem do ulicy gminnej, oraz wszystkich mediów (prąd, woda, gaz). Po uzyskaniu stosownych decyzji podatnik chce wybudować na tej działce budynek mieszkalny w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ale jest możliwość objęcie jej decyzją o warunkach zabudowy budynkiem mieszkalnym w zabudowie zagrodowej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono