Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał precedensowy wyrok dotyczący uprawnień spadkobierców. Uznał, że mogą oni zwrócić się o nadpłatę po zmarłym spadkodawcy.
Nie ma podatnika
Sprawa dotyczyła nadpłaty wynikającej z PIT-36 za 2007 r. W styczniu 2014 r. do urzędu skarbowego wpłynął wniosek spadkobierczyni o stwierdzenie i zwrot prawie 1000 zł nadpłaty wynikającej z zeznania osoby, która już nie żyła. Dołączono do niego postanowienie z lutego 2010 r. stwierdzające, że spadek po zmarłym nabyły żona i córka, i korektę PIT-36 za 2007 r. zmarłego.
Fiskus odmówił wszczęcia postępowania. Jego zdaniem z art. 75 § 1 ordynacji podatkowej wynika, że to podatnik, a nie jego spadkobierca, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Żądanie zostało zatem wniesione przez osobę niebędącą stroną.
W odwołaniu pełnomocnik spadkobierczyni zauważył, że wnioskodawcą w sprawie nie jest podatnik, lecz jego spadkobierca. Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku powinien być rozpatrzony w trybie art. 97 i nast. ordynacji podatkowej.
Ten argument również nie przekonał urzędników. Organ odwoławczy odpowiedział, że postępowanie unormowane w art. 97–106 ordynacji podatkowej nie może być wszczęte na wniosek. Po śmierci spadkodawcy weryfikacja deklarowanych przez niego zobowiązań podatkowych nie może nastąpić na wniosek spadkobiercy. Nie ma on zwłaszcza prawa do składania deklaracji podatkowych za zmarłego podatnika.