Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację korzystną dla mężczyzny, który poza prowadzoną działalnością gospodarczą zajmuje się prywatnym najmem lokali.
Mężczyzna napisał, że posiada kilka mieszkań, które wynajmuje osobom prywatnym. Ponadto jest współwłaścicielem kilku lokali użytkowych – nabył je w spadku. Obecnie wynajmuje je podmiotom gospodarczym na cele użytkowe. Dodał, że prowadzi działalność gospodarczą, ale inną niż wynajem. Nieruchomości stanowią jego majątek prywatny, odrębny od prowadzonej firmy. Nie wprowadził ich do ewidencji działalności gospodarczej.
Chciał się upewnić, że prawidłowo rozlicza zyski z najmu. Zapytał, czy może płacić ryczałt 8,5 proc. bez względu na rodzaj i liczbę wynajmowanych lokali oraz wysokość osiąganych z tego tytułu przychodów.
Dyrektor IS w Katowicach podkreślił w odpowiedzi, że zasadnicze znaczenie ma zakwalifikowanie uzyskiwanych przez podatnika przychodów do właściwego źródła. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT może to być albo pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3 tego przepisu), albo najem i dzierżawa (pkt 6).
Według fiskusa w opisanym stanie faktycznym nie ma przeszkód, aby przychód z najmu kilku lokali zaliczyć do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, czyli najmu. Ważne jest jednak, aby taki najem nie spełniał przesłanek pozwalających uznać go za działalność gospodarczą. Nie może być prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły.