Wynagrodzenie z pracy, zyski z umów o dzieło czy zlecenia, przychody z najmu, a czasem ze sprzedaży nieruchomości – to kwoty, które muszą trafić do formularzy zeznań rocznych Polaków.
Jest jednak wiele takich zysków, które nie interesują urzędu skarbowego. Wśród przychodów (dochodów), których nie wykazuje się w zeznaniu rocznym, sporą grupę stanowią zwolnione z opodatkowania na podstawie ustawy o PIT lub innych ustaw.
Szeroki katalog należności wolnych od podatku zawiera przede wszystkim art. 21 samej ustawy o PIT. Przykładowo, zgodnie z jego treścią zwolnione od daniny są: nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich.
Dużą grupę należności zwolnionych z PIT tworzą różnego rodzaju świadczenia o charakterze pomocowym, socjalnym. W zeznaniu rocznym za 2014 r. nie trzeba więc ujawniać m.in. odpraw pośmiertnych i zasiłków pogrzebowych; jednorazowych zasiłków z tytułu urodzenia dziecka, wypłacanych z funduszów związków zawodowych czy świadczeń otrzymanych z tytułu jednorazowej pomocy materialnej finansowanej ze środków budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego w związku z zaistniałym zdarzeniem losowym, np. powodzią. Do PIT nie wpisuje się ponadto świadczeń otrzymanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związanych z pobytem dzieci osób uprawnionych w żłobkach lub klubach dziecięcych.
Podatku nie trzeba uiszczać także podczas zamiany rzeczy lub praw. Preferencja dotyczy jednak transakcji o niewielkiej wartości. Zwolnieniu podlega bowiem przychód z jednej umowy zamiany do kwoty 2280 zł.