PIT za 2015: Giełdowymi zyskami trzeba się podzielić z fiskusem

Od części dochodów z kapitałów pieniężnych płaci się ryczałt. Od innych można potrącać koszty ich uzyskania.

Aktualizacja: 21.03.2016 17:59 Publikacja: 21.03.2016 17:10

PIT za 2015: Giełdowymi zyskami trzeba się podzielić z fiskusem

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Zyski z kapitałów pieniężnych są odrębnym źródłem przychodów i trzeba je osobno wykazać w deklaracji.

Oznacza to, że tego typu dochody nie mogą być skompensowane ewentualną stratą z innych źródeł. Z kapitałów pieniężnych rozliczamy się na druku PIT-38. W tym roku składamy zeznanie do 2 maja, tak jak inne deklaracje.

Do przychodów z kapitałów pieniężnych zalicza się m.in. przychód ze sprzedaży papierów wartościowych (w tym akcji spółki komandytowo-akcyjnej), sprzedaży udziałów, odsetek od środków zdeponowanych na rachunkach bankowych i lokatach.

Wyjątek dotyczy odsetek od środków zgromadzonych na rachunkach firmowych – one są przychodem z działalności gospodarczej.

Część z tych przychodów opodatkowana jest zryczałtowanym, 19- proc. PIT. Dotyczy to m.in. odsetek od wkładów na rachunkach bankowych, odsetek od papierów wartościowych, np. zysku z obligacji czy dywidend.

W takim przypadku podatek pobierze płatnik, np. bank doliczający odsetki do zdeponowanej kwoty albo spółka wypłacająca dywidendę. Nie trzeba tych dochodów rozliczać osobno.

Od innych, w tym dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych – również transakcji dokonywanych za pośrednictwem biura maklerskiego, trzeba samodzielnie odprowadzić podatek, wcześniej obliczając przy użyciu druku PIT-38. Jeśli transakcje były wykonywane przez biuro maklerskie, powinno ono przesłać PIT-8C do końca lutego.

Wykaże w nim wysokość przychodu i kosztu jego uzyskania, w tym kosztu nabycia sprzedanych papierów wartościowych. Warto pamiętać, że PIT-8C jest tylko informacją i ostateczne rozliczenie nie musi całkowicie pokrywać się z danymi z tego druku. Dotyczy to przede wszystkim kosztów uzyskania przychodu. Można w nich ująć nie tylko cenę zakupu akcji, ale też koszt prowadzenia rachunku maklerskiego czy odsetki od kredytu.

Sporne jest natomiast zaliczenie do kosztów wydatków na specjalistyczne szkolenia. Na ich rozliczenie nie zgodziła się Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z grudnia 2015 r. (nr ILPB2/4511-1-896/15-2/WM).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem