Reklama
Rozwiń

Szułdrzyński: Najpiękniejsza polska tradycja

Co roku miliony Żydów na całym świecie spotykają się z rodzinami podczas tradycyjnego sederu, wieczerzy rozpoczynającej obchody święta Paschy. Pascha, zwana niekiedy świętem wolności, ma upamiętniać nie tylko historyczną ucieczkę z Egiptu, ale również podkreślać fakt, że Bóg stworzył człowieka wolnym. Przez tysiąclecia Żydzi rozproszeni po wszystkich kontynentach, pod różnymi rządami, doświadczający wygnania i prześladowań, tęsknili za wolnością, wspólnie łamiąc macę i pijąc cztery puchary czerwonego wina.

Aktualizacja: 24.12.2019 18:04 Publikacja: 23.12.2019 23:01

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie

Foto: AdobeStock

Do sederu nie siadają wyłącznie religijni czy ortodoksyjni Żydzi. W Izraelu, USA czy wielu miejscach na świecie, gdzie istnieją duże żydowskie społeczności, nawet zupełnie niewierzący czy niepraktykujący wspólnie świętują Paschę. Dlaczego? Bo ona jest elementem ich tożsamości, tego, kim są. To ich tradycja, składnik ich bycia Żydami. Gdy zapytałem mego przyjaciela, żydowskiego aktywistę, czy uprawnionym byłoby napisać, że część osób świętujących Paschę nie robi tego z powodów religijnych, lecz ze względu na tradycję, odpowiedział: – Oczywiście, powiedziałbym nawet, że większość zasiada do sederu ze względu na swą kulturę, a nie religię.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Donald Trump, Ukraina i NATO. A co, jeśli prezydent USA ma rację?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy