Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.04.2019 15:09 Publikacja: 26.04.2019 17:00
Foto: Rzeczpospolita
Jeśli jakiś przyszły system sztucznej inteligencji stanie się świadomy, to czego będzie subiektywnie doznawał? (...) Obecnie nie tylko brakuje nam teorii, która odpowiadałaby na to pytanie, ale też nie jesteśmy nawet pewni, czy odpowiedź ta jest logicznie możliwa. Jak w końcu mogłoby brzmieć satysfakcjonujące wyjaśnienie? Jak wytłumaczyć osobie niewidomej, jak wygląda kolor czerwony?
Na szczęście nasza obecna niezdolność do udzielenia pełnej odpowiedzi nie przeszkadza nam w udzieleniu odpowiedzi częściowych. Inteligentni Obcy badający ludzki układ czuciowy prawdopodobnie wywnioskowaliby, że kolorami są qualia (indywidualne przypadki doznania subiektywnego – red.) związane z każdym punktem na dwuwymiarowej powierzchni (nasze pole widzenia), podczas gdy dźwięki nie są odczuwane jako przestrzennie zlokalizowane, a bóle to qualia, które są odczuwane w różnych częściach ciała. Odkrycie, że siatkówki zawierają trzy rodzaje komórek stożkowych czułych na światło, pozwoliłoby im wywnioskować, iż doświadczamy trzech kolorów podstawowych i że wszystkie inne qualia kolorów są wynikiem ich połączenia. Mierząc, jak długo neurony przekazują informacje w mózgu, mogą stwierdzić, że doświadczamy nie więcej niż około dziesięciu świadomych myśli lub percepcji na sekundę i że oglądając filmy w telewizorze z prędkością 24 klatek na sekundę, odbieramy to nie jako sekwencję nieruchomych obrazów, ale jako ruch ciągły. Na podstawie pomiaru szybkości uwalniania się adrenaliny do krwiobiegu i czasu jej trwania, zanim ulegnie rozkładowi, można przewidzieć, że odczuwamy wybuchy gniewu, które rozpoczynają się w ciągu sekund, a trwają przez minuty.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas