Milan Kundera. Zmartwychwstanie ukrywającego się pisarza

Na stronie internetowej ogólnopolskiego dziennika pojawiła się wiadomość: „Nie żyje Milan Kundera". Po kilkudziesięciu minutach przyszło sprostowanie. Nie po raz pierwszy uśmiercono artystę za życia.

Aktualizacja: 12.07.2023 11:18 Publikacja: 03.07.2020 00:01

Milan Kundera od 35 lat nie udziela wywiadów, nie pojawia się publicznie. Infomacji o własnej śmierc

Milan Kundera od 35 lat nie udziela wywiadów, nie pojawia się publicznie. Infomacji o własnej śmierci nawet nie skomentował

Foto: Getty Images

W związku ze śmiercią Milana Kundery przypominamy tekst poświęcony czeskiemu pisarzowi, który ukazał się w "Plusie Minusie" w lipcu 2020 roku.

Pogłoska o śmierci 91-letniego Milana Kundery szybko obiegła portale społecznościowe. Nic dziwnego, to gigant literatury XX w., choć wciąż omija go Nagroda Nobla. Od kiedy tempo rozpowszechniania informacji stało się zawrotne, a siejący dezinformację bezkarni, fake newsy zbierają żniwo. Wystarczy przypomnieć, że kilka lat temu w podobny sposób potraktowano Janusza Gajosa. Swoją śmierć mogli też oglądać za życia inni pisarze: Haruki Murakami w grudniu 2015 r., kiedy pojawił się wpis na nieprawdziwym profilu wydawnictwa pisarza na Twitterze, wcześniej – w 2012 r. Gabriel García Márquez, gdy obwieszczający jego odejście w zaświaty fake news objawił się na na tym samym portalu na koncie rzekomo należącym do Umberto Eco. A że profil Eco obserwowało prawie 2 tys. osób, wieść błyskawicznie rozprzestrzeniła się po świecie.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Literatura
Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo
Literatura
Rekomendacje filmowe: Intymne spotkania z twórcami kina
Literatura
Czesław Miłosz z przedmową Olgi Tokarczuk. Nowa edycja dzieł noblisty
Literatura
Nie żyje Leszek Bugajski, publicysta i krytyk literacki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Literatura
Ernest Bryll: zapomniany romantyk i Polak stojący w kolejce