Epidemia fałszywych proroków

Jakie potrzeby duchowe stoją za wiarą w teorie spiskowe? Kto i dlaczego korzysta z medycyny alternatywnej? I czy poniedziałkowa setna rocznica urodzin Karola Wojtyła zmieni coś w naszym podejściu do jego dziedzictwa – o tym rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński.

Aktualizacja: 15.05.2020 15:52 Publikacja: 15.05.2020 15:45

Epidemia fałszywych proroków

Foto: Plus Minus

„Wszystkie herezje teorii spiskowych” – Tomasz Terlikowski przyjrzał się spiskom od niecodziennej strony: potrzeb duchowych, jakie stoją za głoszeniem takich teorii. Naturalną potrzebą człowieka jest poszukiwanie ładu, bezpieczeństwa, kontroli, zrozumienia. A gdy świat zaczyna się wymykać naszemu rozumowi, to potrzebujemy znaleźć odpowiedź, co właściwie się dzieje. By poczuć się bezpiecznie? By odnaleźć sens? Co dokładnie stoi za tym mechanizmem? Może człowiek po prostu potrzebuje religii?

Konrad Siuda pisze o rajach malowanych pseudoterapią. O rozmaitych paramedycznych pomysłach na walkę z koronawirusem – od leczniczych wziewów, bo wysoka temperatura miałaby przecież zabijać wirusa, przez czosnek, który również miałby go zabijać, aż po, oczywiście, terapię spirytusem, a nawet kokainą. Kto i dlaczego sięga po medycynę alternatywną?

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?