Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 30.04.2025 17:17 Publikacja: 23.08.2024 17:00
Reinhard Heydrich (na zdjęciu po prawej), obok Heinricha Himmlera, Wiedeń 1938 r., „Rozwiązanie” kwestii żydowskiej było już wtedy częścią hitlerowskiej gry o władzę. Po latach naziści mówili o sobie, że mieli dobrą i złą stronę. „Heydrich w ogóle nie mówił o takich rzeczach. Był natomiast tak maniakalnie zajęty i pracował w tak zawrotnym tempie, że często wydawało się, że przed czymś ucieka. Może tym czymś było poczucie honoru, o którym mówił, a które najwyraźniej gdzieś się po drodze zawieruszyło”
Foto: ullstein bild via Getty Images
Z każdym dniem wojny i oczekiwania, z każdym terytorialnym „rozwiązaniem”, którego nie można było zrealizować, szanse Żydów na przeżycie malały. Już ponad milion Żydów z Polski i wschodnich części Rzeszy zostało „przesiedlonych” do przepełnionych, otoczonych murami gett w Generalnym Gubernatorstwie, gdzie, jak przewidział Reinhard Heydrich (główny asystent dowódcy SS Heinricha Himmlera, zajmował drugą pozycję w strukturze dowodzenia tej nazistowskiej formacji – red.) w listopadzie 1938 roku, zaczęli umierać od chorób i z głodu. Teraz jednak (sierpień 1940 roku – red.) już się nie sprzeciwiał. W rzeczywistości zasugerował lekarzowi SS, że rozsądnie byłoby „rozpocząć epidemię” w getcie warszawskim i w ten sposób zmniejszyć liczbę jego mieszkańców.
„Cannes. Religia kina” Tadeusza Sobolewskiego to książka o festiwalu, filmach, artystach, świecie.
„5 grudniów” to powieść wybitna. James Kestrel po prostu zna się na tym, o czym pisze; Hawaje z okresu II wojny,...
„BrainBox Pocket: Kosmos” pomoże poznać zagadki wszechświata i wyćwiczyć pamięć wzrokową.
Naukowcy zastanawiają się, jak rozwijać AI, by zminimalizować szkody moralne.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
„The Electric State” to najsłabsze dzieło w karierze braci Russo i prawdopodobnie najdroższy film w historii Net...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas