Ujawnienie się żołnierzy AK od stycznia do lipca 1944 roku, mobilizacja do Wojska Polskiego i Armii Czerwonej oraz aresztowanie (internowanie) części ujawnionego dowództwa z płk. Władysławem Filipkowskim ps. „Janka” na czele nie spowodowało zaprzestania działalności przez polskie podziemie w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Najsłabiej jego aktywność zaznaczyła się na obszarach województwa wołyńskiego, opuszczonego w znacznej mierze przez ludność polską, lepiej funkcjonowało ono na terenie Galicji Wschodniej, zwłaszcza w największych miejskich polskich skupiskach. Obok podziemia poakowskiego działały struktury cywilne związane z Delegaturą Rządu oraz środowiska konspiracyjne wywodzące się z grona sympatyków Stronnictwa Narodowego czy Piłsudczyków.
Radziecki aparat bezpieczeństwa, który od 1944 roku rozpracowywał aktywnie polskie podziemie niepodległościowe, uznawał, że „za swoje podstawowe zadanie «AK» postawiła: przygotowanie i przeprowadzenie zbrojnego powstania na zapleczu Armii Czerwonej, «AK» […] prowadzi aktywną antyradziecką, szpiegowską, terrorystyczną działalność”.
W materiałach sprawozdawczych i ocenach działalności podziemia polskiego sporządzanych w 1945 i na początku 1946 roku zarówno przez NKGB, jak i NKWD zwracano uwagę na zmianę metod oraz celów działalności „polskich nacjonalistów” pod wpływem ewolucji sytuacji międzynarodowej, wewnętrznej w Polsce, a także na skutek działań operacyjnych radzieckich władz bezpieczeństwa. W ocenie sytuacji operacyjnej, przedstawionej na naradzie naczelników wydziałów NKWD do walki z polskim podziemiem we Lwowie 29 września 1945 roku, mjr Wasilij Czeredniczenko, kierujący grupą funkcjonariuszy NKWD we Lwowie, stwierdzał m.in.:
„Po zadaniu zdecydowanego uderzenia w polskie podziemne nacjonalistyczne formacje w mieście Lwowie i na terytorium obwodu w styczniu–lutym bieżącego roku drogą masowych aresztowań aktywnych grup i kierowniczego elementu «Armii Krajowej» w stanie polskiego podziemia od marca po lipiec b. roku zaznaczyło się pewne zamieszanie.
W rezultacie przeprowadzenia masowych operacyjnych przedsięwzięć w celu rozgromienia polskiego nacjonalistycznego podziemia, gdy cały szereg miejscowych organizacji «AK» pozbawiony został swoich podstawowych podziemnych kadr, cała praktyczna działalność chroniących się w podziemiu została skierowana na zapobieżenie wsyp w organizacji, wzmocnienie konspiracji, aktywizację działalności kontrwywiadu «AK» w celu wyjawienia osób podejrzanych o związki z naszymi organami, kierownictwo podziemia zrealizowało cały szereg przedsięwzięć w celu utrudnienia pracy naszych organów dla jego wykrycia i likwidacji.