Polska potrzebuje poważnej rozmowy o aborcji

Przyszedł czas, by odpowiedzieć na fundamentalne pytania prawne i moralne dotyczące przerywania ciąży, doprecyzować prawo i spełnić obietnice złożone rodzinom osób z niepełnosprawnością. Zamiast tego otrzymujemy show, które niczego nie zmienia, choć zapewnia dobre samopoczucie skonfliktowanym stronom.

Publikacja: 15.09.2023 10:00

Chodzi o życie. Ale też o to, żebyśmy w pluralistycznym społeczeństwie potrafili debatować nad funda

Chodzi o życie. Ale też o to, żebyśmy w pluralistycznym społeczeństwie potrafili debatować nad fundamentalnymi kwestiami (na zdjęciu Marsz dla Życia, Szczecin, maj 2017 r.)

Foto: Marcin Bielecki/pap

Yes, yes, yes” – doskonale pamiętam, że tymi słowami, bardzo często mi przypominanymi w internecie, powitałem wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej (względnie, jak powiedziałaby druga strona debaty, embriopatologicznej). I nie wycofuję się z tych słów. Aborcja ze względu na wady, także letalne, pozostaje dla mnie jednym z fundamentalnych naruszeń prawa do niedyskryminacji ze względu na stan zdrowia i niepełnosprawność. Zgoda na nią to w istocie uznanie za mniejszą wartości życia niepełnosprawnego, w tym choćby osób z zespołem Downa, co otwiera drogę do rozmaitych form eugenicznego myślenia.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tajemnice Wandy Rutkiewicz
Plus Minus
Bezwarunkowej aborcji żąda mniejszość
Plus Minus
Jedyny taki stadion w Polsce ma się zmienić nie do poznania. Wojenna historia w tle
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Kościół dalej posługuje się retoryką abp. Głódzia
Plus Minus
Irena Lasota: Dlaczego Polska odwraca się od Gruzji?