Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 29.09.2023 02:23 Publikacja: 16.06.2023 17:00
Foto: Wojciech Matusik/Polska Press/East News
Z książkami jak zwykle sprawa jest najprostsza, bo wiosną zawsze rośnie stos premier i jest w czym wybierać. W ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa Powergraph ukazała się powieść Justyny Hankus „Dwie i pół duszy. Folk noir”. I już sam tytuł mówi wiele. Będzie tu o ludowości, ale nie z czasów zamierzchłej słowiańszczyzny, tylko takiej, którą do tej pory pamiętamy. Będzie o polskiej wsi u schyłku XX wieku, barwnie, ale bez niepotrzebnej cepelizacji. Będzie trochę o rodzinie, ale nie jako o źródle cierpień ani jako abstrakcyjnej wartości, której należy bronić przed równie abstrakcyjnymi zagrożeniami – tylko po prostu zwyczajnie. I będzie trochę magii, choć głównie czarnej. Justynie Hankus udało się stworzyć ludową grozę, która naprawdę jest groźna, a nie śmieszna.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Myśleliśmy o naszej wystawie stałej w ten sposób, by uzyskała ona akceptację większości Polaków. Na pewno nie będzie to opowieść przeznaczona tylko dla jakiegoś jednego środowiska - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, podczas spaceru z „Plusem Minusem”
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Chcę zobaczyć „Zieloną granicę”, „Oppenheimera”, ciekawi mnie też nowy „Znachor”. „Barbie” mniej, ale kto wie, podobno można się pośmiać.
Jerzy Hoffman próbował odkłamać stereotypowy obraz wschodnich terenów Rzeczypospolitej z powieści Dołęgi-Mostowicza i filmowe Radoliszki zasiedlił żydowskimi kupcami. W 1981 r. więcej zrobić chyba nie mógł. Czy nowa ekranizacja prawdziwie odmalowuje kresowy tygiel?
Rian Johnson, twórca cyklu „Na noże” i nowego serialu „Poker Face”, wyrasta na najbardziej rozchwytywanego filmowca w streamingach.
Do korzyści, które niesie ze sobą 5G, partnerzy współpracujący przy śląskiej sieci zaliczają oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ można wyeliminować infrastrukturę kablową
Europa aż po azerskie Baku? Atrakcyjna cywilizacyjnie i silna geopolitycznie? Promując projekt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, Emmanuel Macron może odnieść sukces, o jakim nie śniło się François Mitterrandowi. Musi jednak uwzględnić interesy naszego regionu.
Wspieranie Kijowa jest w naszym najlepiej pojętym interesie, a budowanie i wzmacnianie emocji antyukraińskich to zbrodnia przeciwko naszej racji stanu.
Politycy Lewicy Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek wzięli symboliczny ślub podczas spektaklu w Kielcach. Fotografie z wydarzenia opublikowali w mediach społecznościowych.
Praktyczne skutki uszczelniania granic poprzez kontrole, co zapowiedział z jednej strony premier Mateusz Morawiecki, a z drugiej szefowa niemieckiego MSZ Nancy Faeser, wbrew oczekiwaniom nie rozwiążą problemu nielegalnej migracji. Spowodują tylko wypychanie cudzoziemców do „sąsiada”.
Generacja Z to najbardziej internetowe pokolenie w historii. Młodzi bardzo chętnie korzystają z rozwiązań online, okazuje się jednak, że znacznie częściej niż inne pokolenia padają ofiarą oszustw internetowych – pokazuje nowy raport Deloitte.
Myśleliśmy o naszej wystawie stałej w ten sposób, by uzyskała ona akceptację większości Polaków. Na pewno nie będzie to opowieść przeznaczona tylko dla jakiegoś jednego środowiska - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, podczas spaceru z „Plusem Minusem”
W Stanach Zjednoczonych szczęśliwy zwycięzca zgłosił się po odbiór 1,6 mld dolarów. To trzecia w historii najwyższa wygrana w loterii w USA.
Decyzja rządu Niemiec może wpłynąć na polską kampanię. W jaki sposób i kto na tym skorzysta?
Z artykułu naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego, opublikowanego w czasopiśmie „Nature Geoscience” wynika, że wszystkie ssaki, w tym ludzie, mogą wyginąć w ciągu 250 milionów lat.
Zamiast kompleksowej polityki imigracyjnej mamy jej namiastkę, która będzie tracić na znaczeniu dokładnie wtedy, gdy wzrosną napięcia gospodarcze i fiskalne spowodowane starzeniem się społeczeństwa.
Wytwórca odpadów niebezpiecznych zostaje zwolniony z odpowiedzialności za gospodarowanie nimi dopiero w momencie, gdy prowadzący przetwarzanie tych odpadów przekaże je do ostatecznego procesu odzysku lub ostatecznego procesu unieszkodliwienia.
Jesień może okazać się bardzo trudna dla producentów szczepionek przeciwko COVID-19. W niemieckich sądach rozpatrywane będą odroczone do tego czasu rozprawy, a na wokandy trafiają nieustannie nowe sprawy. Osoby uważające się za poszkodowane przez producentów szczepionek nie odpuszczają, powstają kancelarie prawne specjalizujące się tylko w tego typu sprawach.
Są zarzuty dla kierowcy BMW, który według prokuratury spowodował wypadek na autostradzie A1. W wypadku zginęło małżeństwo z małym dzieckiem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, wyraził przekonanie, że Ukraina będzie otrzymywać niezbędną pomoc do końca wojny.
Do niemieckich sądów trafiły już setki pozwów przeciwko firmom AstraZeneca i Pfizer-BioNTech, a ciągle pojawiają się nowe. Chodzi o skutki uboczne szczepionki przeciwko COVID-19. Pacjenci twierdzą, że firma nie dochowała należytej staranności, informując o możliwych komplikacjach wynikających z zaszczepienia ich preparatem.
Antywirusowy lek stosowany w terapii osób, u których przebieg COVID-19 był łagodny lub umiarkowany, może wywoływać mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 i przyspieszać pojawianie się nowych wariantów - twierdzą naukowcy.
Traktujmy inwestycje na rzecz klimatu i społeczeństwa jako element wspierający długoterminowy rozwój naszego biznesu – mówi Marta Jedlińska, dyrektorka departamentu CSR i Zrównoważonych Finansów, BNP Paribas Bank Polska S.A.
85 lat temu szefowie czterech mocarstw – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji – podpisali w Monachium jeden z najbardziej haniebnych dokumentów w historii świata, czyli układ międzynarodowy upoważniający III Rzeszę do aneksji części terytorium Czechosłowacji, zamieszkanej głównie przez ludność niemieckojęzyczną. Specjalny aneks uzupełniający to porozumienie miał gwarantować nienaruszalność nowych granic Czechosłowacji.
W sondażu IBRiS dla Onetu Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje przewagę nad Koalicją Obywatelską. Powyżej progu są wszystkie ugrupowania opozycyjne. Spada liczba niezdecydowanych wyborców.
Można powiedzieć, że alkohol jest naszym dziedzictwem kulturowym. Jest tak ważny, że... historia polskiej państwowości zaczyna się od niego.
Katarzyna Wielka wykorzystała Kozaków do ostatecznego rozprawienia się z upadającą Rzecząpospolitą. Gdy przestali jej być potrzebni, zlikwidowała resztki ich niezależności.
Lato na północnej półkuli dobiegło końca, media podsumowują liczbę m.in. upalnych dni i... leżaków wypożyczonych do opalania się. To ostatnie to znak naszych czasów, jednym ze współczesnych kanonów piękna (bez podziału na płcie) jest maksymalnie duża powierzchnia opalonego ciała, najlepiej całego. Jest to odwrócenie tendencji panującej przez tysiąclecia.
Kupowanie przez internet wchodzi na nowy poziom. Do gry wkraczają sztuczna inteligencja i inne nowoczesne rozwiązania.
Koczownicze kultury azjatyckiego Wielkiego Stepu i rozwinięte cywilizacje zachodniej Europy od zawsze cechowało wzajemne niezrozumienie, przeradzające się we wrogość.
W XIII w. zjednoczone plemiona koczownicze pod dowództwem Czyngis-chana zmieniły układ sił w Azji. Imperium mongolskie zaczęło rozszerzać się na południe, zachód i wschód. W tym czasie Wyspy Japońskie znajdowały się już od 70 lat w pełnej izolacji i odosobnieniu. Mimo to ich mieszkańcy zdawali sobie sprawę, że wkrótce Mongołowie będą chcieli wchłonąć także ich świat.
Platformy internetowe jak Allegro, Amazon czy OLX będą musiały informować o sprzedawcach, którzy w ciągu roku wykonali co najmniej 30 transakcji.
W ciągu półrocza mediana transakcyjnych cen mieszkań wzrosła od 2 do 13 proc. To jeszcze nie koniec podwyżek.
Dużo się mówi o zastępowaniu istniejących budynków nowymi, ale przyszłość leży w modernizacji i rearanżacji istniejącej powierzchni – mówi Sylwia Piechnik, szefowa działu najmu nieruchomości biurowych w EPP.
Będzie przybywać osiedli z mieszkaniami wykończonymi do wejścia. Klienci chcą się wprowadzać na gotowe.
Prawie 60 proc. powierzchni biurowej w stolicy powstaje w strefie biurowej Zachodnie Centrum, w granicach Woli.
PiS jest odpowiedzialny za powstanie „polskiego szlaku”, którym przybywają migranci – mówi senator Bogdan Klich, były minister obrony, szef senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.
Inwestorzy z rynku nieruchomości czekają, aż przynajmniej zakończy się cykl podwyżek stóp – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Piotr Trzciński, szef Savills Investment Management w Polsce.
Co drugi Polak częściej niż rok temu kupuje online. To najpopularniejszy sposób radzenia sobie z kryzysem i inflacją.
Samowystarczalność energetyczną osiągniemy do 2030 roku – zapewnia Magdalena Gibney, Group Head of Sustainability, NEPI Rockcastle.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas