Posłuchaj, Plus Minus: Dlaczego warto czasem pomyśleć o śmierci

Gdzie leży granica między życiem a śmiercią? I jak nasze podejście do śmierci zmieniła pandemia? W końcu wielu z nas czekają w tym roku pierwsze od trzech lat święta wielkonocne z całą rodziną. O tym rozmawiają Michał Płociński i Michał Dobrołowicz.

Publikacja: 07.04.2023 12:01

Gdzie jesteś, o śmierci?

Gdzie jesteś, o śmierci?

Foto: Konrad Siuda

Rozmowa wprowadza do wielkanocnego wydania magazynu „Plus Minus”, które można kupić pod tym linkiem.

A w numerze między innymi:

Rusłan Szoszyn rozmawia z Aleksandrem Czokowem, ukraińskim kapelanem wojskowym, duchownym Chrześcijańskiego Kościoła Reformowanego w Odessie. Jak Ukraińcy przygotowują się do Wielkiej Nocy? Czy będą w stanie kiedykolwiek wybaczyć Rosjanom ten ogrom cierpienia, jaki spotkał ich z ręki sąsiada? I czy Ukraina zmartwychwstanie?

Michał Dobrołowicz, doktor socjologii i dziennikarz RFM FM, wyruszył na poszukiwanie granicy między życiem a śmiercią. Porozmawiał z lekarzami, którzy robią wszystko, by pacjentów utrzymać przy życiu. Ale medycy, kiedy trzeba, muszą być jednak pewni, że nadszedł kres. O tym, jak można zyskać tę pewność, opowiada pięciu lekarzy różnych specjalizacji. Mówią o pacjentach, którzy walczą, ale i takich, którzy mają pretensje o zawrócenie ich z drogi ku śmierci.

Czytaj więcej

Jak umieramy. Wybitni lekarze o odwlekaniu śmierci i czekaniu na nią

Prosto z Ziemi Świętej, która potrafi opętać turystów, pisze Jakub Kowalski. To reportaż o ludziach, którzy z hoteli wynoszą prześcieradła, przepasują się nimi i udają postacie z Biblii. Tzw. syndrom jerozolimski opisano już przed 40 laty w szpitalu psychiatrycznym Kfaur Shaul. Kim są współcześni „boży ludzie”, jakich można spotkać na jerozolimskich uliczkach?

Michał Płociński rozmawia z Karoliną Wigurą, współautorką książki „Polka ateistka kontra Polak katolik”, napisanej wspólnie z Tomaszem Terlikowskim. Co takiego ważnego chciała powiedzieć w tej książce, że gotowa była zaryzykować odrzucenie przez własne liberalne środowisko, za to, że „normalizuje patriarchat i katotaliban”? I czy ten eksperyment się udał?

Czytaj więcej

Karolina Wigura: Polaryzacja jest groźna. Rosiak, Adamowicz, Filiks to jej ofiary

Oprócz tego też tematy nieco mniej świąteczne:

Nowa generacja leków pozwalających zredukować masę ciała podbija światowe rynki. Ich twórcy zapewniają, że zrewolucjonizują one walkę z otyłością i pomogą milionom ludzi. Dlaczego to jednak może nie być takie proste – o tym pisze Marcin Łuniewski.

Futurystyczna stolica Brazylii powinna być solą w oku Rosjan i Chińczyków. Przypomina, że w kraju o podobnej do nich skali i poziomie rozwoju można zbudować demokrację. Ale jako miasto Brasilia jest nie do życia. To najpiękniejszy koszmar świata. Więcej w reportażu Jędrzeja Bieleckiego.

Eliza Olczyk rozmawia z z Janem Filipem Libickim, senatorem PSL–Koalicji Polskiej, który według niektórych wyborców opozycji kompromituje pakt senacki, zanim jeszcze został zawarty. Jak przed tymi zarzutami broni się poznański senator?

Tomasz Terlikowski pisze o Kościele w Polsce, który doświadcza swojego Wielkiego Piątku, ale Zmartwychwstanie jeszcze daleko przed nim. A Piotr Zaremba przygląda się polskiemu teatrowi. Czy jest w nim jeszcze miejsce na klasykę?

Czytaj więcej

Marsze w obronie świętego JP II? Raczej świętego spokoju

W imieniu całej redakcji życzymy Państwu spokojnych, rodzinnych i pełnych refleksji świąt Wielkiej Nocy.

Rozmowa wprowadza do wielkanocnego wydania magazynu „Plus Minus”, które można kupić pod tym linkiem.

A w numerze między innymi:

Pozostało 97% artykułu
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Refren mojej ballady