„Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć”: Po prostu wychodzę

„Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć” Barbary Ehrenreich to książka, która stała się współczesnym klasykiem. Nie bez powodu.

Publikacja: 27.01.2023 17:00

„Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć”, Barbara Ehrenreich, przeł. Barbara Gadomska, Grupa Wydawnicza

„Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć”, Barbara Ehrenreich, przeł. Barbara Gadomska, Grupa Wydawnicza Relacja

Foto: mat.pras.

W USA opublikowano ją w 2001 r. i choć powstała na podstawie doświadczeń autorki „tu i teraz” – nie tylko nie straciła na aktualności, ale stała się memento na dziś. To książka, która jest „rozdzierającym oskarżeniem wobec amerykańskiego marzenia”.

Autorka, która zmarła w 2022 r., 20 lat wcześniej posiadała doktorat z biologii, wykładała na uczelniach i jednocześnie była dziennikarką. W związku z tym zastosowała „staroświecki model dziennikarstwa, czyli sprawdzanie na własnej skórze”. Na wiele miesięcy porzuciła swój zawód, by pójść do pracy na rynku niskopłatnych zajęć i przekonać się, jak wygląda w różnych miejscach USA słynny mit „od pucybuta do milionera”. Poszukując pracy, przedstawiała się jako rozwiedziona gospodyni domowa, która wraca na rynek pracy. Zdawała sobie sprawę ze swoich atutów: mimo przekroczenia 50. roku życia – jest białą kobieta, dla której język angielski jest ojczystym. Chodziło o to, by praca pozwoliła się jej utrzymać, choćby na bardzo skromnym poziomie – opłacić mieszkanie, jedzenie, samochód.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie