Sukcesy i wpadki szpiegów w II RP

Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku miłośnikom historii Oddziału II zaoferowało niemałą gratkę (niestety także za niemałą i chyba trochę nieadekwatną cenę) – wykłady pułkownika Stefana Mayera o wywiadzie. Mayer to postać wyjątkowa w historii polskich tajnych służb – służył Polsce, począwszy od epopei legionowej, i pełnił różne funkcje, ale znany jest przede wszystkim z tego, że przez prawie dekadę kierował Wydziałem II Wywiadowczym Oddziału II SG, a więc akcjami szpiegowskim wymierzonymi przede wszystkim w Niemców i Związek Radziecki. Nie trzeba tłumaczyć, że lata 30. XX wieku to wyjątkowo ważny i intensywny okres pracy dla wszystkich wywiadów w Europie. Miał więc o czym Mayer opowiadać.

Publikacja: 09.04.2021 18:00

Sukcesy i wpadki szpiegów w II RP

Foto: materiały prasowe

Swoje wykłady prowadził w latach 70. w Londynie dla byłych polskich żołnierzy. Książka ta jest więc też swoistym znakiem tamtej epoki. Wtedy wiele spraw, o których mówił, musiało brzmieć zaskakująco – Mayer często odwoływał się też do przykładów walk wywiadowczych z okresu zimnej wojny. Dziś, gdy napisano setki książek i artykułów na ten temat, opowiadane historie może już nie wywołują dreszczyku emocji, ale wciąż ciekawe jest ich ujęcie przez wybitnego praktyka.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami