Reklama
Rozwiń

Ostachowicz o miłości i nienawiści

Igor Ostachowicz, były doradca premiera Tuska, jest dziś jedynym w Polsce autorem znającym kulisy polityki, który może o sobie mówić per „pisarz". Ale może pojawią się następni? Przykłady z Zachodu pokazują, że tacy twórcy mają szanse na wielką karierę.

Aktualizacja: 13.03.2015 17:05 Publikacja: 13.03.2015 00:03

Każdemu „pisarzowi politycznemu” marzy się stworzenie postaci tak krwistej jak Frank Underwood, naro

Każdemu „pisarzowi politycznemu” marzy się stworzenie postaci tak krwistej jak Frank Underwood, narodzony pod piórem Michaela Dobbsa

Foto: materiały prasowe

Ten, kto by oczekiwał, że trzecia w dorobku powieść Igora Ostachowicza przyniesie jakąś tajemną wiedzę na temat kulisów sprawowania władzy, mocno się rozczaruje. Tytuł jest bardzo mylący. „Zielona wyspa", określenie, w którym ludzie zainteresowani polityką słusznie mogą się dopatrywać aluzji do jednego ze sprytnych marketingowych grepsów byłego premiera (Polska była „zieloną wyspą" gospodarczego wzrostu na tle zniżkującej Europy), to opowieść o czymś zupełnie innym. Trochę jak w „Ostatnim dniu lata" Tadeusza Konwickiego: jest on, ona, plaża i skomplikowana gra między dwojgiem samotnych ludzi. Ale czasy trochę się zmieniły, więc na bezludną wyspę bohaterkę dostarcza helikopter, a samotne dwa tygodnie ma spędzić w pięknym domu o szklanych ścianach.

Do tego Magda (a może Sylwia, bo nawet imienia bohaterki nie możemy być pewni) jest żoną bogatego biznesmena: to on wysłał ją na samotny wypoczynek. Choć w efekcie wyjazd okazuje się nie do końca samotny. Jako że niespodziewanie na wyspie pojawia się on – Jarek, mężczyzna, który nie wiadomo w jaki sposób się tam znalazł i po co przybył. Między dwojgiem nawiązuje się wielopoziomowa gra: przyciągają się, odpychają, raz zachowują się jak znudzeni sobą małżonkowie, innym razem jak przelotni kochankowie, zadają sobie ból, prowadzą zasadnicze rozmowy. Słowem, przydarza im się niemal wszystko, co przydarzyć się może między dwojgiem ludzi, i to w warunkach laboratoryjnych, jako że nie ma tu żadnych okoliczności zewnętrznych, które odciągałyby uwagę odbiorcy.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Donald Trump, Ukraina i NATO. A co, jeśli prezydent USA ma rację?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy