Empatia polska

W psychologii termin „empatia" oznacza zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób, umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość. Tyle tytułem wstępu.

Publikacja: 08.05.2015 01:26

Krzysztof Kowalski

Krzysztof Kowalski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Jeśli kobieta w uniesieniu wykrzyczy mężczyźnie do ucha jego imię, uszkadzając mu trąbkę Eustachiusza (tuba auditiva), to czy wieczory w filharmonii są dla niego stracone? Nie, ponieważ pomoże mu aparat słuchowy. Człowiek, który stracił nogę, nie musi rezygnować ze spacerów, umożliwi mu je proteza, a ludziom sparaliżowanym w przemieszczaniu się pomaga wózek.

Jedną z największych korzyści z wejścia Polski do Unii Europejskiej jest zniesienie PRL-owskiej normatywy regulującej instalowanie wind tylko w budynkach wyższych niż czteropiętrowe – inwalidzi odetchnęli, mogą teraz samodzielnie osiągać powierzchnię ziemi i docierać po rampach i pochylniach, zbudowanych zgodnie z unijną normatywą, do instytucji, hoteli, szpitali, szkół, restauracji.

A co z żaglami? Jeśli człowiek jednoręki, jednonogi, niewidomy zechce usłyszeć wiatr grający na wantach, co wtedy?

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Kiedyś to byli prezydenci
Plus Minus
„Historia miłosna”: Konserwatysta na lekcjach empatii
Plus Minus
„Polska na prochach”: Siatki pełne recept i leków
Plus Minus
„Ale wtopa”: Test na przyjaźnie
Plus Minus
„Thunderbolts*”: Antybohaterowie z przypadku
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem