Empatia polska

W psychologii termin „empatia" oznacza zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób, umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość. Tyle tytułem wstępu.

Publikacja: 08.05.2015 01:26

Krzysztof Kowalski

Krzysztof Kowalski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Jeśli kobieta w uniesieniu wykrzyczy mężczyźnie do ucha jego imię, uszkadzając mu trąbkę Eustachiusza (tuba auditiva), to czy wieczory w filharmonii są dla niego stracone? Nie, ponieważ pomoże mu aparat słuchowy. Człowiek, który stracił nogę, nie musi rezygnować ze spacerów, umożliwi mu je proteza, a ludziom sparaliżowanym w przemieszczaniu się pomaga wózek.

Jedną z największych korzyści z wejścia Polski do Unii Europejskiej jest zniesienie PRL-owskiej normatywy regulującej instalowanie wind tylko w budynkach wyższych niż czteropiętrowe – inwalidzi odetchnęli, mogą teraz samodzielnie osiągać powierzchnię ziemi i docierać po rampach i pochylniach, zbudowanych zgodnie z unijną normatywą, do instytucji, hoteli, szpitali, szkół, restauracji.

A co z żaglami? Jeśli człowiek jednoręki, jednonogi, niewidomy zechce usłyszeć wiatr grający na wantach, co wtedy?

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami