Żydzi, nauczyciele ludzkości

Po bankructwie nowoczesnych bałwochwalczych projektów, takich jak oświeceniowy kult racjonalności, człowiek znowu staje wobec kwestii ostatecznych.

Publikacja: 05.06.2015 02:00

„Mojżesz i krzew gorejący”. Bizantyjska mozaika z klasztoru św. Katarzyny na Synaju

„Mojżesz i krzew gorejący”. Bizantyjska mozaika z klasztoru św. Katarzyny na Synaju

Foto: bridgeman art library

Czasy demokracji masowej cechuje deficyt mędrców. Powód jest prosty: nie ma na nich zapotrzebowania. W cenie są raczej eksperci, którzy swoimi opiniami rozwiązują doraźne problemy psychologiczne, społeczne, ekonomiczne. Duchowość zaś traktowana jest jako oderwany od codziennych zmagań ludzkich, abstrakcyjny wymiar rzeczywistości.

Za mędrca można z pewnością uznać żyjącego w latach 1901–1985 Erica Voegelina, amerykańskiego myśliciela, który należał do najbardziej przenikliwych XX-wiecznych konserwatywnych krytyków nowoczesności. Urodził się i wychowywał w niemieckiej rodzinie protestanckiej. Młodość spędził w Wiedniu. Kiedy III Rzesza zaanektowała Austrię, wyemigrował do USA, gdzie przyjął obywatelstwo tego kraju. Tam też mieszkał do swoich ostatnich dni.

„Izrael i objawienie" to pierwszy z sześciu tomów opus magnum Voegelina „Porządek i historia". Ale w Bibliotece Teologii Politycznej, nakładem której wyszła ta pozycja, zdążyły się już ukazać „Platon i Arystoteles" (tom trzeci, wydany w dwóch zeszytach: „Platon" i „Arystoteles") oraz „Świat polis" (tom drugi). Na polski przekład czekają jeszcze (tytuły mówią same za siebie): „Imperium i chrześcijaństwo", „Protestanckie stulecia" i „Kryzys cywilizacji zachodniej".

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Kardynałowi nie wypada jeździć źle na nartach
Plus Minus
Zbigniew Girzyński: Polska ma dwa oblicza
Plus Minus
Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla kobiety w ciąży? Nowe badania
Plus Minus
Szczepionka na Covid-19 przez przypadek
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Kim jest AI