Reklama
Rozwiń

Wszystkie wcielenia Rosji

Walter Laqueur skończył właśnie 94 lata. Książek napisał niewiele mniej, a jeśli policzyć różne zmienione ich wersje, to będzie ich co najmniej tyle samo. Tematów, na które pisze i na których się zna, jest pewnie jeszcze więcej.

Publikacja: 11.07.2015 01:01

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: AFP

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Niemczech jest bardzo znany i jako historyk, i jako politolog, wiele jego książek stało się podręcznikami uniwersyteckimi. Uchodzi za ojca nauki o terroryzmie, jest redaktorem od 30 lat wznawianej antologii arabsko-izraelskiej i „Encyklopedii Holokaustu", autorem wielu publikacji o Niemczech, faszyzmie, antysemityzmie i Europie. W 1980 roku napisał, wielokrotnie wznawianą i wydaną w wielu językach, „Straszliwą tajemnicę" („The Terrible Secret: Suppression of the Truth about Hitler's Final Solution"), w której szczegółowo opisał misję Jana Karskiego. Czasami płakać mi się chce, gdy czytam, że jakiś kolejny autor w Polsce właśnie „odkrył" Jana Karskiego i jego misję. Jeśli coś nie istnieje po polsku, to po prostu często w ogóle nie istnieje. O Karskim rzeczywiście niewiele było słychać w Polsce do 1989 roku, i to nie tylko dlatego, że był antykomunistą, ale i dlatego, że Jan Nowak-Jeziorański czuł wobec niego patologiczną zawiść, więc i antykomunistyczne Radio Wolna Europa miało na niego zapis. Życie bywa czasem pełne paradoksów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Jan Maciejewski: A poza tym, Sokrates chodził boso
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Plus Minus
Marchwicki nie był Wampirem z Zagłębia – przekonują i idą do Sądu Najwyższego
Plus Minus
Trzeci sezon „Squid Game”. Był szok i rewolucja, została miła zabawka
Plus Minus
Jeszcze jedna adaptacja „Lalki”. Padnie pytanie o patriotyzm, nie o feminizm
Plus Minus
„Strefa gangsterów” – recenzja. Guy Ritchie narzuca serialowi wybuchowy rytm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama