Nauczyciele walczą o 1 proc. na doskonalenie zawodowe

Dyrektorzy szkół i ZNP apelują do senatorów o nieobniżanie środków przeznaczonych na doskonalenie nauczycieli.

Publikacja: 29.11.2012 08:53

Do końca listopada większość dyrektorów szkół musi złożyć samorządom informację o planie doskonalenia nauczycieli i środkach na jego realizację.

– Przygotowując plan, założyłem, że będę dysponował kwotą zbliżoną do tegorocznej, czyli ok. 11 tys. zł – informuje Jacek Rudnik, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Puławach. Tymczasem może się okazać, że dostanie jedynie połowę tej kwoty.

W uchwalonej na ostatnim posiedzeniu Sejmu tzw. ustawie okołobudżetowej wprowadzono zmiany w art. 70 Karty nauczyciela umożliwiające obniżenie funduszu na doskonalenie z 1 proc. do 0,5 proc. rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli. Przeciwko takiej zmianie protestują Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Obie organizacje zaapelowały do senatorów o przywrócenie 1 proc. na doskonalenie.

Gminy będą mogły zmniejszyć o połowę środki na dokształcanie nauczycieli

Senat zajmie się ustawą na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu.

– Wszystkie strony dyskusji o oświacie: posłowie, resort edukacji, specjaliści i naukowcy, a także opinia publiczna twierdzą jednogłośnie, że nauczyciele nie są wystarczająco dobrze przygotowani do pracy z współczesnymi uczniami, a jednocześnie zgodnie obcinają im pieniądze na podnoszenie kwalifikacji – mówi Marek Pleśniar, prezes OSKKO.

Z przeprowadzonych przez OSKKO konsultacji wynika, że wszystkie aktywne i rozwijające się szkoły wykorzystują te środki w pełni.

– Obniżenie tych wydatków będzie jakościową katastrofą. Nie dajemy wiary zapewnieniom, że stworzona możliwość cięć wydatków na doskonalenie nie będzie wykorzystywana. Jest pewne, że będzie, i to powszechnie, ponieważ państwo nie zapewni samorządom tych środków – podkreśla Pleśniar.

Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej, podkreśla jednak, że pedagodzy nie zostaną pozbawieni wsparcia, bo pieniądze na doskonalenie są zaplanowane w programach unijnych.

Dyrektorzy jednak uważają, że te zagwarantowane w Karcie są jedną ze skuteczniejszych form motywowania i rozwijania nauczycieli.

Izabela Leśniewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 w Radomiu, w tym roku otrzymała średnio 400 zł na nauczyciela, a zatrudnia ich 37. Pieniądze przeznaczyła m.in. na kursy rozwijające kompetencje miękkie, uczące, jak sobie radzić w sytuacjach konfliktowych czy kryzysowych, bądź takie, po których nauczyciele mogą prowadzić dodatkowe zajęcia, np. warsztaty fotograficzne.

Leśniewska zwraca uwagę, że nauczyciele wolą od kursów teoretycznych zajęcia warsztatowe, dające praktyczne umiejętności. A takie nie są tanie. Jacek Rudnik dodaje, że nauczyciele chcą się też szkolić ze zmian wprowadzonych w oświacie, m.in. nowych programów i związanych z tym metod uczenia, a darmowych szkoleń nie ma.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP, podkreśla, że obniżenie funduszu na dokształcanie doprowadzi do zmniejszenia efektywności systemu doskonalenia nauczycieli i będzie szkodliwe dla rozwoju jakościowego szkół.

Etap legislacyjny: prace w Senacie

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem