Do 10 grudnia blisko 15 tys. profesorów musi wybrać ze swojego grona 228 członków Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych (CK). Do zadań CK należy m.in. opiniowanie kandydatów do tytułu profesora, nadzorowanie postępowań habilitacyjnych i doktorskich, w tym powoływanie recenzentów, nadawania wydziałom prawa do habilitowania. Po raz pierwszy wybory odbywają się w formie elektronicznej. Wyborcy dopiero w trakcie głosowania poznają listę kandydatów i tylko ze swojej dziedziny.
Głosowanie online
Każdy, kto chce oddać głos, musi być zarejestrowany w Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym (POLon). Ostatnie wybory odbywały się korespondencyjnie. Powołana przez premiera Komisja Wyborcza (KW), odpowiedzialna za ich przeprowadzenie, wysłała do wszystkich profesorów koperty z kartami wyborczymi. W efekcie w głosowaniu mogły być pominięte osoby, których aktualne dane nie były znane. Mogło się też zdarzyć, że ktoś oddał głos za nieżyjącego profesora.
W tegorocznych wyborach takie nieprawidłowości są praktycznie niemożliwe. Każdy wyborca otrzymał e-mail z indywidualnym linkiem pozwalającym na oddanie głosu. Przed jego aktywacją trzeba potwierdzić dane osobowe. Mimo tak rewolucyjnego głosowania tylko KW zna pełną listę kandydatów na członków Centralnej Komisji.
– Listę określonych kandydatów widzi indywidualnie każdy wyborca. Udostępnienie jej osobom nieuprawnionym do głosowania nie jest możliwe – mówi Olaf Gail, sekretarz Komisji Wyborczej.
Odmawia nam przesłania listy i powołuje się na rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 14 września 2011 r. w sprawie liczby członków Centralnej Komisji oraz warunków i trybu ich wyboru.