Zawieszony nauczyciel trafi do centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych

Osoba ubiegająca się o pracę nauczyciela będzie musiała przedstawić dyrektorowi informację z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych.

Publikacja: 12.07.2013 10:45

Zawieszony nauczyciel trafi do centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało autopoprawkę do założeń nowelizacji Karty nauczyciela. Wynika z niej, że resort chce utworzyć elektroniczny centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych. Trafiałyby do niego dane nauczycieli ukaranych wydaleniem z zawodu lub zakazem pracy przez trzy lata.

– Przepisy ustawy Karta nauczyciela nie zawierają odpowiednich mechanizmów gwarantujących, że taki nauczyciel nie zostanie zatrudniony ponownie w szkole – wyjaśnia w uzasadnieniu autopoprawki Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji.

Komisje dyscyplinarne będą obowiązkowo informować resort o wydaniu prawomocnego orzeczenia To umożliwi prowadzenie bazy. Odpis orzeczenia prześlą też przełożonemu nauczyciela.

Autopoprawka przewiduje ponadto, że przed nawiązaniem stosunku pracy w szkole nauczyciel przedstawi jej dyrektorowi informację z rejestru o tym, że nie był karany dyscyplinarnie.

Obecnie kandydat musi pokazać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, i to tylko wtedy, gdy ubiega się o etat w placówce samorządowej. Po nowelizacji Karty nauczyciela o oba dokumenty będą musieli się postarać także chętni do pracy w szkołach prowadzonych przez podmioty inne niż samorządy.

Resort nie wycofuje się ze zmiany zasad postępowania dyscyplinarnego. W efekcie przy kuratoriach oświaty będą działać tylko komisje dyscyplinarne dla nauczycieli drugiej instancji. Oznacza to, że mają one rozpatrywać jedynie odwołania od decyzji komisji pierwszej instancji. Te zaś będą działać przy organach prowadzących szkoły, czyli władzach samorządowych.

Wczoraj założeniami nowelizacji Karty zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów.

etap legislacyjny: po Komitecie Stałym RM

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku