Sąd Najwyższy zajmował się sprawą nauczycielki, która na mocy podpisanej z gminą umowy przejęła do prowadzenia szkołę, w której była zatrudniona. Następnie złożyła w urzędzie gminy pismo zawierające odmowę przejścia do przejmowanej szkoły i wystąpiła o odprawę w trybie art. 20 Karty nauczyciela. Gmina wypłaty odmówiła.
Sprawa trafiła do sądu rejonowego. Ten rację, a zarazem odprawę, przyznał nauczycielce. Uzasadniał, że skoro rozwiązanie z nią stosunku pracy nastąpiło z powodu likwidacji placówki (na podstawie art. 20 ust. 1 Karty nauczyciela), to z dniem przekazania szkoły osobie fizycznej nabyła ona prawo do odprawy.
Wyrok ten zmienił sąd okręgowy. Uznał, że odprawa nauczycielce nie przysługuje. Argumentował, że skoro powódka jest osobą fizyczną przejmującą szkołę od gminy, to jej oświadczenie o niekontynuowaniu zatrudnienia w tej szkole w powiązaniu z umową przejęcia przez nią placówki należy interpretować tak, że nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron. A to oznacza, że odprawa nie przysługuje.
W wyniku wniesionej przez nauczycielkę kasacji sprawa trafiła na wokandę Sądu Najwyższego. Ten przyznał rację powódce. Wskazał, że prawo do odprawy przysługuje każdemu nauczycielowi, który złoży oświadczenie odmawiające kontynuacji zatrudnienia w szkole, która została przekazana do prowadzenia osobie fizycznej.
Jeśli nauczyciel nie chce pracować w przejmowanej szkole, dostaje odprawę