Reklama
Rozwiń

Praca w organizacji związkowej uprawnia do dodatkowego wynagrodzenia

W orzecznictwie przyjmuje się, że przez przepracowane okresy, od których zależy prawo do trzynastki, należy rozumieć okresy faktycznie (efektywnie) przepracowane u danego pracodawcy. Praca u danego pracodawcy może jednak polegać także na wykonywaniu obowiązków w organizacji związkowej.

Aktualizacja: 14.02.2017 06:48 Publikacja: 14.02.2017 01:00

Praca w organizacji związkowej uprawnia do dodatkowego wynagrodzenia

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

- Nauczyciel korzystał ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Czy czas takiego zwolnienia wlicza się do okresu, od którego zależy nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Tak. W art. 48 Karty Nauczyciela przewidziano, że nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach i w wysokości określonych w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej u.w.r.). W myśl art. 2 u.w.r. pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Natomiast pracownik, który nie przepracował całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej sześć miesięcy. Przepracowanie co najmniej sześć miesięcy nie jest wymagane w sytuacjach wymienionych w art. 2 ust. 3 u.w.r. Należy do nich m.in. nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono