Związek Nauczycielstwa Polskiego chce określić pensję asystenta nauczyciela

Związkowcy domagają się dopisania do rozporządzenia płac asystentów nauczyciela.

Publikacja: 20.05.2014 09:09

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce określić pensję asystenta nauczyciela

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce określić pensję asystenta nauczyciela

Foto: www.sxc.hu

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do premiera z wnioskiem o nowelizację rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. Zdaniem związkowców powinien być do niego dopisany  wykaz stanowisk pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach samorządowych. Dzięki temu zostałaby ustalona dolna granica zarobków asystenta nauczyciela. Górną określa nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Asystent nie może zarabiać więcej niż nauczyciel dyplomowany.

– W szkołach samorządowych można też zatrudnić osoby niebędące nauczycielami, posiadające przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia zajęć. Także one powinny się znaleźć w rozporządzeniu – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Jak podkreśla związek, szkoły są jednostkami organizacyjnymi samorządu, a zatem pracownicy niebędący nauczycielami zatrudnieni w tych jednostkach są pracownikami samorządowymi.

– To absurd. Asystenci nie są urzędnikami samorządowymi, a ich płace określa rozporządzenie – mówi Marek Olszewski ze Związku Gmin Wiejskich.

– Przecież rozporządzenie nie określa wyłącznie wynagrodzenia urzędników, ale także osób zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych, np. gońców, psychologów czy logopedów. Nie widzę powodu, by nie określić w ten sposób pensji asystenta – polemizuje  Broniarz.

– Uważamy, że asystent powinien zostać dopisany do części H tabeli IV rozporządzenia, która dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w samorządowych jednostkach organizacyjnych – wyjaśnia Anna Szczołko, przewodnicząca Krajowej Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej pracownikami samorządowymi stali się także wychowawcy placówek  opiekuńczo-wychowawczych. Przepisy jasno przesądziły jednak  ich status.

Asystent nauczyciela to pomysł MEN na zmniejszenie obaw rodziców sześciolatków przed posłaniem dziecka do szkoły. Osoba taka od września będzie mogła pomagać nauczycielom klas I–III. Asystenci będą musieli mieć wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciele uczący w danej szkole oraz przygotowanie pedagogiczne. Będą jednak zatrudniani przez samorządy na podstawie kodeksu pracy, a nie – jak nauczyciele – Karty nauczyciela. To może oznaczać dłuższą pracę i niższe zarobki.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem