Aby orzec odszkodowanie, przywrócenie do pracy musi być niemożliwe

Tylko gdy reaktywacja stosunku pracy jest niecelowa, sąd może przyznać zwolnionemu świadczenie pieniężne.

Publikacja: 22.04.2015 08:39

Aby orzec odszkodowanie, przywrócenie do pracy musi być niemożliwe

Foto: www.sxc.hu

Sąd Najwyższy rozpoznał sprawę nauczycielki nauczania początkowego zwolnionej ze szkoły prowadzonej przez gminę z powodu likwidacji oddziału klas I oraz łączenia godzin zajęć zerówek, klas II i III.

Pismo rozwiązujące stosunek pracy pracodawca wysłał nauczycielce 22 maja 2013 r. Ta jednak odebrała je dopiero 3 czerwca 2013 r. A to dlatego, że przebywała wówczas na zwolnieniu chorobowym poza swoim miejscem zamieszkania.

W konsekwencji upływ trzy- miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę nie pokrywał się z końcem roku szkolnego.

Na tej podstawie prawnej i faktycznej sąd rejonowy orzekł o przywróceniu nauczycielki do pracy. W wyroku potwierdził, że powódka prawidłowo wykorzystywała udzielone jej zwolnienie lekarskie, pomimo że o zmianie miejsca pobytu nie poinformowała ani pracodawcy, ani Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Apelację od tego wyroku wniósł pracodawca, a sąd okręgowy uznał ją za częściowo uzasadnioną. W konsekwencji zaskarżony wyrok zmienił w ten sposób, że powództwo o przywrócenie do pracy oddalił. Przyznał natomiast nauczycielce 10,5 tys. zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Nauczycielka nie zgodziła się z tym wyrokiem i wniosła kasację do Sądu Najwyższego. SN (sygnatura akt: III PK 81/14) ją uwzględnił. Uznał, że wyrok sądu II instancji zapadł przedwcześnie, bo bez rozeznania i ustalenia istotnych okoliczności i prawnych przesłanek orzeczenia odszkodowania zamiast wcześniejszego przywrócenia nauczycielki do pracy przez sąd rejonowy.

Jak wynika bowiem z art. 45 § 2 kodeksu pracy, sąd może nie uwzględnić żądania przywrócenia do pracy i orzec o odszkodowaniu, ale tylko jeżeli ustali, że przywrócenie do pracy byłoby niemożliwe lub niecelowe. Przy czym zwrot „jeżeli ustali" wskazuje, że zasądzenie innego roszczenia niż wybrane przez pracownika wymaga przekonującego wykazania, iż przywrócenie do pracy byłoby niemożliwe lub niecelowe. Oznacza to, że sąd, orzekając o odszkodowaniu (art. 45 § 2 kodeksu pracy), musi mieć 100 proc. pewności, iż przywrócenie do pracy nie jest możliwe.

I w tym właśnie zakresie sąd II instancji wyrokował przedwcześnie, bo bez uprzedniego ustalenia okoliczności stwierdzających niecelowość lub niemożliwość przywrócenia nauczycielki do pracy.

W tym bowiem kierunku sąd okręgowy nie prowadził żadnego postępowania dowodowego.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne