Aby orzec odszkodowanie, przywrócenie do pracy musi być niemożliwe

Tylko gdy reaktywacja stosunku pracy jest niecelowa, sąd może przyznać zwolnionemu świadczenie pieniężne.

Publikacja: 22.04.2015 08:39

Aby orzec odszkodowanie, przywrócenie do pracy musi być niemożliwe

Foto: www.sxc.hu

Sąd Najwyższy rozpoznał sprawę nauczycielki nauczania początkowego zwolnionej ze szkoły prowadzonej przez gminę z powodu likwidacji oddziału klas I oraz łączenia godzin zajęć zerówek, klas II i III.

Pismo rozwiązujące stosunek pracy pracodawca wysłał nauczycielce 22 maja 2013 r. Ta jednak odebrała je dopiero 3 czerwca 2013 r. A to dlatego, że przebywała wówczas na zwolnieniu chorobowym poza swoim miejscem zamieszkania.

W konsekwencji upływ trzy- miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę nie pokrywał się z końcem roku szkolnego.

Na tej podstawie prawnej i faktycznej sąd rejonowy orzekł o przywróceniu nauczycielki do pracy. W wyroku potwierdził, że powódka prawidłowo wykorzystywała udzielone jej zwolnienie lekarskie, pomimo że o zmianie miejsca pobytu nie poinformowała ani pracodawcy, ani Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Apelację od tego wyroku wniósł pracodawca, a sąd okręgowy uznał ją za częściowo uzasadnioną. W konsekwencji zaskarżony wyrok zmienił w ten sposób, że powództwo o przywrócenie do pracy oddalił. Przyznał natomiast nauczycielce 10,5 tys. zł tytułem odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Nauczycielka nie zgodziła się z tym wyrokiem i wniosła kasację do Sądu Najwyższego. SN (sygnatura akt: III PK 81/14) ją uwzględnił. Uznał, że wyrok sądu II instancji zapadł przedwcześnie, bo bez rozeznania i ustalenia istotnych okoliczności i prawnych przesłanek orzeczenia odszkodowania zamiast wcześniejszego przywrócenia nauczycielki do pracy przez sąd rejonowy.

Jak wynika bowiem z art. 45 § 2 kodeksu pracy, sąd może nie uwzględnić żądania przywrócenia do pracy i orzec o odszkodowaniu, ale tylko jeżeli ustali, że przywrócenie do pracy byłoby niemożliwe lub niecelowe. Przy czym zwrot „jeżeli ustali" wskazuje, że zasądzenie innego roszczenia niż wybrane przez pracownika wymaga przekonującego wykazania, iż przywrócenie do pracy byłoby niemożliwe lub niecelowe. Oznacza to, że sąd, orzekając o odszkodowaniu (art. 45 § 2 kodeksu pracy), musi mieć 100 proc. pewności, iż przywrócenie do pracy nie jest możliwe.

I w tym właśnie zakresie sąd II instancji wyrokował przedwcześnie, bo bez uprzedniego ustalenia okoliczności stwierdzających niecelowość lub niemożliwość przywrócenia nauczycielki do pracy.

W tym bowiem kierunku sąd okręgowy nie prowadził żadnego postępowania dowodowego.

Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?