Reklama
Rozwiń

Nie każdy rolnik może być radnym

Prowadzenie gospodarstwa rolnego z wykorzystaniem gruntów dzierżawionych od gminy, w której sprawuje się mandat, narusza przepisy antykorupcyjne

Aktualizacja: 29.04.2009 07:25 Publikacja: 29.04.2009 07:00

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z 26 września 2008 r. (III SA/Gd 293/08)[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Wojewoda po bezskutecznym upływie terminu do podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego wydał zarządzenie zastępcze, w którym stwierdził, że mandat radnego wygasł. Powodem był fakt, że radny ten dzierżawił grunty gminne i wykorzystywał je do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Zdaniem organu nadzoru prowadzenie przez radnego gospodarstwa rolnego z wykorzystaniem gruntów rolnych wydzierżawionych od gminy, w której radny uzyskał mandat, stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Artykuł ten wyklucza całkowicie możliwość prowadzenia przez radnego działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał on mandat.

Ponieważ przepis ten nie definiuje pojęcia „działalność gospodarcza”, w związku z czym należy sięgnąć do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W rozumieniu art. 2 tej ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Art. 3 ustawy stanowi, że jej przepisów nie stosuje się m.in. do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Dokonane w art. 3 wyłączenie nie przesądza, że prowadzenie gospodarstwa rolnego nie jest działalnością gospodarczą, lecz świadczy jedynie o tym, iż działalność ta nie podlega określonej w art. 1 tej ustawy regulacji w zakresie podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej.

Z argumentacją tą nie zgodził się ani pozbawiony mandatu radny, ani rada, która zaskarżyła rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Sąd ten skargi jednak nie uwzględnił.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Rozstrzygając spór, czy prowadzenie gospodarstwa rolnego jest prowadzeniem działalności gospodarczej, sąd stwierdził, że przewidziane w art. 3 ustawy wyłączenie nie może prowadzić do wniosku, iż działalność wytwórcza w rolnictwie nie jest działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 2 tej ustawy, lecz jedynie że działalność ta nie podlega reżimom tej ustawy. Sposób ujęcia przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, polegającej na tym, że w art. 2 określa się, co jest działalnością gospodarczą, a następnie w art. 3 stanowi się, iż przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wymienionej w tym artykule, wyraźnie wskazuje, że prowadzenie gospodarstwa rolnego jest działalnością gospodarczą w rozumieniu jej art. 2.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z 26 września 2008 r. (III SA/Gd 293/08)[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono