[b]Potwierdził to w wyroku Sąd Najwyższy (sygn. I CSK 487/08)[/b]. Kończy on przegraną przez spółkę z o.o. Andi sprawę wniesioną przeciwko niej przez inną spółkę z o.o. – Inkasso Reform.
[srodtytul]Hortex sprzedaje [/srodtytul]
Inkasso Reform nabyła w drodze przelewu od Horteksu wierzytelności tej firmy wobec Andi z tytułu dostarczonych jej towarów na kwotę 8 mln 466 tys. zł. Wierzytelności te stwierdzone zostały w fakturach akceptowanych przez Andi. Inkasso Reform wystąpiła przeciwko Andi o zasądzenie tej kwoty ze stosownymi odsetkami w postępowaniu nakazowym.
Sąd uwzględnił to żądanie. W zarzutach od nakazu zapłaty Andi przekonywała, że należność Horteksu nie istnieje: została umorzona wskutek potrącenia. Oświadczenie o potrąceniu zostało złożone w maju i lipcu 2002 r., tj. przed dokonaniem przez Hortex cesji wierzytelności na rzecz Inkasso Reform i wniesieniem przez nabywcę sprawy do sądu.
W zarzutach od nakazu zapłaty Andi wyliczała należności przedstawione do potrącenia na ponad 10 mln zł. Na tę kwotę składało się przede wszystkim odszkodowanie za szkody wyrządzone niewłaściwym wykonaniem umowy, polegającym na brakach asortymentowych.