Wartość świadczeń integracyjnych nie musi zwiększać przychodu

Gdy opłata za imprezę integracyjną wnoszona jest ryczałtowo, nie można przypisać wartości świadczeń do konkretnego pracownika. Trudno zatem mówić, że uzyskał przychód

Aktualizacja: 05.06.2009 07:52 Publikacja: 05.06.2009 06:50

Wartość świadczeń integracyjnych nie musi zwiększać przychodu

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

[b]Wyrok WSA we Wrocławiu z 7 maja 2009 r., I SA/Wr 1326/08[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik organizuje dla swoich pracowników imprezy (spotkania) integracyjne w lokalu gastronomicznym, wyjazdowe imprezy integracyjne połączone z noclegiem i wyżywieniem oraz imprezy okolicznościowe. Część z nich ma charakter szkoleniowy lub informacyjny, a część wyłącznie integracyjny. Pytał, czy udział w imprezie integracyjnej (okolicznościowej) stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu. Jego zdaniem nie.

Inaczej uważała jednak izba skarbowa. Stwierdziła, że przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń pieniężnych w naturze bądź ich ekwiwalenty – bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W efekcie przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenia majątkowe. Podatnik odwołał się do sądu. Skarga okazała się skuteczna.

[wyimek]Świadczenia w naturze mogą być przychodem, dopiero gdy podatnik je faktycznie otrzyma[/wyimek]

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA zauważył, że organ podatkowy odniósł się wyłącznie do świadczeń otrzymywanych przez pracowników w związku z udziałem w imprezach integracyjnych, nie precyzując przy tym, czy skutki podatkowe są jednakowe bez względu na charakter imprezy.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W przepisie tym zostały wskazane jako przychody: wypłaty pieniężne, świadczenia w naturze, inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne. Konsekwencją takiego zróżnicowania przychodów jest wskazanie w kolejnych przepisach sposobu obliczania wartości pieniężnej świadczeń w naturze, innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zdaniem sądu, aby pieniądze i wartości pieniężne mogły być traktowane jako przychód, wystarczy, by były one postawione do dyspozycji podatnika, natomiast świadczenia w naturze i inne nieodpłatne świadczenia mogą być uznane za przychód jedynie po otrzymaniu tych świadczeń przez podatnika.

W przypadku zatem, gdy wartości świadczeń nie można przyporządkować do uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, brak jest podstaw do ustalenia przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów organizowanych imprez. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał świadczenie i jaka jest jego wartość.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr