[b]Z wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2009 r. (II CSK 68/09) [/b]jednoznacznie wynika, że nawet gdy decyzja jest ewidentnie błędna, sąd cywilny nie przyzna odszkodowania za szkodę wyrządzoną jej wydaniem, jeśli podatnik nie przedstawi decyzji albo orzeczenia sądu stwierdzającego jej wadliwość.
[srodtytul]Bunkrowanie paliwa bez VAT [/srodtytul]
W rozpatrywanej sprawie chodziło o decyzje wydane przez Urząd Kontroli Skarbowej w Szczecinie, ustalające podatek od towarów i usług za poszczególne miesiące za okres od 17 października 1997 r. do końca lutego 2004 r. Ta pierwsza data to dzień wejścia w życie konstytucji, gwarantującej w art. 77 pełne odszkodowanie za niezgodne z prawem działanie i zaniechanie władzy publicznej.
Adresatem decyzji była Ship-Service spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, świadcząca m.in. usługi tzw. bunkrowania paliwa, umożliwiające tankowanie na morzu. Spółka nie odprowadzała od nich VAT. Uważała bowiem, że opodatkowane są stawką „O”, stosownie do § 66 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia wykonawczego z 1997 r. do starej ustawy o VAT oraz (od 2000 r.) mającego dokładnie takie samo brzmienie w § 62 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z 1999 r., które zastąpiło to pierwsze. W myśl tych przepisów zerową stawką opodatkowane były „usługi świadczone na obszarze polskich portów morskich, związane z transportem międzynarodowym, polegające na obsłudze lądowych i morskich środków transportu oraz na kompleksowej obsłudze ładunków i pasażerów w tych portach”.
[srodtytul]Skargi częściowo uwzględnione [/srodtytul]