Reklama
Rozwiń

Odpisy amortyzacyjne nie zawsze muszą być kontynuowane

Nie można mówić o dalszym prowadzeniu działalności gospodarczej, a w konsekwencji o kontynuacji amortyzacji środka trwałego, gdy nie ma miejsca tożsamość podmiotów prowadzących działalność gospodarczą

Aktualizacja: 01.09.2009 07:42 Publikacja: 01.09.2009 07:12

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z 13 sierpnia 2009 r., I SA/Gd 374/09[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił o interpretację. Poinformował, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Podał, że 1 stycznia 2008 r. wprowadził do ewidencji środków trwałych budynek, określając jego wartość początkową na podstawie wyceny wartości rynkowej sporządzonej przez rzeczoznawcę.

Nieruchomość nabył w 2006 r. w wyniku podziału majątku pozostałego po likwidacji spółki jawnej, której był wspólnikiem. Podał również, że z chwilą wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych jest on amortyzowany, a odpisy amortyzacyjne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.

Pytał,[b] czy istnieje możliwość amortyzowania budynku, który wcześniej był wykorzystywany w spółce jawnej, przy przyjęciu jego wartości początkowej w wysokości wynikającej z wyceny uwzględniającej ceny rynkowe środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji. [/b]

Jego zdaniem były wspólnik nie musi kontynuować amortyzacji majątku, który wcześniej był wykorzystywany w spółce jawnej. Innego zdania były jednak organy podatkowe. Sprawa znalazła finał w WSA.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd skargę uwzględnił. Przypomniał, że art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w inny nieodpłatny sposób (a z takim właśnie nabyciem mamy do czynienia w rozpatrywanej sprawie) wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości (zastrzeżenie to nie ma zastosowania w sprawie).

W rozpatrywanej sprawie podstawą ustalenia wartości początkowej środka trwałego dla potrzeb dokonywanej przez skarżącego amortyzacji powinny być ceny rynkowe środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji, a więc z grudnia 2007 r.

[b]Zdaniem sądu minister finansów nie mógł stwierdzić, że indywidualna działalność gospodarcza skarżącego jest kontynuacją działalności gospodarczej zlikwidowanej w 2006 r. spółki jawnej, w której był on wspólnikiem i w której budynek był wykorzystywany.

W konsekwencji nie było – zdaniem WSA – podstawy do przyjęcia, że skarżący jako były wspólnik tej spółki w 2008 r., prowadząc jednoosobowo działalność gospodarczą, obowiązany jest kontynuować amortyzację majątku wcześniej wykorzystywanego w spółce jawnej.[/b]

Obowiązek kontynuowania amortyzacji zachodzi w ściśle określonych przypadkach (art. 22g ust. 12 i 13 ustawy o PIT). Nie znajdują one jednak w tej sprawie zastosowania.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z 13 sierpnia 2009 r., I SA/Gd 374/09[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono