W świetle [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0E6FF15892F5D1D4A50C0F042937F5A8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] (art. 78 ust. 3 w związku z art. 77 ust. 1 pkt 1) nadpłata podlega oprocentowaniu w razie zmiany, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji określającej zobowiązanie podatkowe. Strata choć wpływa na określenie zobowiązania, to jednak nim nie jest.
[b]Tak orzekł WSA w Gliwicach 31 sierpnia 2009 r. (I SA/Gl 259/09).[/b]
W postępowaniu podatkowym ustalono, że podatnik błędnie wypełnił deklarację podatkową CIT-8 i straty, które poniósł, wpisał jako zobowiązanie podatkowe. W związku z tym postępowaniem, w którym organy pierwotnie naliczyły podatnikowi należny podatek, wniósł on o zapłatę odsetek od nienależnych zobowiązań podatkowych, będących zdaniem skarżącego nadpłatami.
Organ podatkowy podkreślił, że wskazany przez podatnika tryb oprocentowania mógłby być zastosowany do nadpłaty wynikającej z uchylenia decyzji określającej zobowiązanie. Nie ma jednak podstaw do uznania, że nadpłata powstała wskutek zmiany, uchylenia lub stwierdzenia nieważności decyzji określającej zobowiązanie, bowiem nadpłata w tej sprawie powstała w wyniku straty.
Podatnik odwołał się do WSA w Gliwicach. Zarzucił organom błędną wykładnię ordynacji podatkowej poprzez uznanie, że od nadpłaty zwróconej przez organ w ciągu 30 dni od dnia zmiany decyzji nie przysługują odsetki, w sytuacji gdy to organ przyczynił się do zmiany decyzji, która spowodowana była nieprawidłowym określeniem zobowiązania podatkowego.