[b]Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 22 października 2009 r. (sygn. I SA/Kr 813/09).[/b] To kolejny korzystny dla podatników wyrok w tej sprawie.
[srodtytul]Kłopotliwa interpretacja[/srodtytul]
Chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc., który – zgodnie z polską ustawą o tym podatku – jest pobierany od podwyższenia kapitału zakładowego pokrytego aportem w postaci przedsiębiorstwa bądź też jego zorganizowanej części.
Wątpliwości w tym zakresie powstały na gruncie interpretacji art. 7 ust. 1 [b]dyrektywy z 17 lipca 1969 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (69/335/EWG)[/b] i przewidzianego w niej zwolnienia od podatku kapitałowego czynności podwyższenia kapitału zakładowego związanego z aportem przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej części).
Na podstawie tej regulacji państwa Unii Europejskiej mają zwolnić od podatku takie czynności, jeżeli 1 lipca 1984 r. były one zwolnione lub opodatkowane stawką nie wyższą niż 0,5 proc. Literalne brzmienie tego przepisu oznaczałoby, że Polska mogła pobierać podatek, gdyż wtedy takie czynności były opodatkowane stawką wyższą niż wspomniane 0,5 proc. (podlegały bowiem opłacie skarbowej w wysokości 5 proc. lub 10 proc.).