O statusie podatnika decydują przepisy polskie, a nie innego kraju

Niemieckie regulacje, które mówią, że wpis przekształcenia spółki do rejestru ma moc wsteczną, nie wpływają na to, kto jest uznawany za podatnika w Polsce

Aktualizacja: 27.01.2010 03:46 Publikacja: 27.01.2010 00:25

O statusie podatnika decydują przepisy polskie, a nie innego kraju

Foto: Fotorzepa, Danuta Matłoch Danuta Matłoch

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 15 stycznia 2010 r [b](III SA/Wa 1262/09)[/b].

Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpił z nim obywatel Niemiec. W 2007 r. osiągał on dochody ze spółki komandytowej z siedzibą w Polsce. Kwoty te zostały opodatkowane jako uzyskiwane z położonego tu zakładu. Wnioskodawca nie był jednak jej bezpośrednim wspólnikiem. Miał udziały w spółce komandytowej z siedzibą w Niemczech, która uzyskiwała przychody z zakładu w Polsce za pośrednictwem jeszcze innej niemieckiej spółki. Żaden z pośredników nie posiadał jednak osobowości prawnej i nie podlegał podatkowi dochodowemu. W konsekwencji podatek ten rozliczał wnioskodawca.

Problem pojawił się w 2008 r. Wtedy to spółki pośredniczące uległy przekształceniom. W ich wyniku jedna z nich została podatnikiem, a przestał nim być wnioskodawca. Restrukturyzacja nastąpiła na podstawie bilansu na 31 grudnia 2007 r., ale stosowny wpis do rejestru nastąpił dopiero 18 sierpnia 2008 r. Według prawa niemieckiego czynność ta jest jednak skuteczna (także dla celów podatkowych) od 1 stycznia 2008 r. Wszelkie czynności prawne podejmowane od tej daty uznawane są za dokonywane na rachunek nowego podmiotu.

W wyniku tej sytuacji powstał problem, czy wnioskodawca jest podatnikiem z tytułu dochodów uzyskanych w Polsce za okres od 1 stycznia 2008 r. do 18 sierpnia 2008 r. Jego zdaniem nie. Przychody i koszty za ten okres powinny być bowiem przypisane spółce, która według prawa niemieckiego była wtedy podatnikiem.

Izba Skarbowa w Warszawie nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Wskazała, że wspólnicy spółki komandytowej posiadającej siedzibę lub zakład w Polsce są podatnikami zgodnie z polskim prawem podatkowym. Kwalifikacja podmiotowa następuje niezależnie od rozwiązań przyjętych w innych jurysdykcjach podatkowych. W sytuacji dochodów uzyskiwanych przez zagranicznego rezydenta kategorię „podatnika” należy analizować, stosując prawo tego państwa, w którym dana osoba osiąga dochody (czyli polskiego).

Tymczasem [b]przepisy polskie (ordynacja podatkowa, kodeks spółek handlowych, kodeks cywilny) nie przewidują konstrukcji prawnej, w której przekształcenie podmiotu rodzi skutki z mocą wsteczną.[/b]

Sprawa trafiła do sądu i oddalił on skargę.

– Wykładnia zaproponowana przez izbę skarbową oznacza, że za podatnika zostanie uznany podmiot, który w spornym okresie nie uzyskał żadnych przychodów. Wpis z mocą wsteczną powoduje bowiem, że nie ma do nich prawa. Jednocześnie spółka, której zgodnie z prawem niemieckim należałoby przypisać odpowiednią część przychodów i kosztów, nie będzie traktowana jak polski podatnik – powiedziała Magdalena Saja, radca prawny reprezentujący podatnika. Jej zdaniem jest to sprzeczne z podstawową zasadą, zgodnie z którą podatek płaci się od osiągniętych dochodów.

Sądu nie przekonały te argumenty. Wskazał, że w takiej sytuacji decydujące znaczenie mają polskie przepisy, a te nie przewidują wpisu do rejestru z mocą wsteczną. Dlatego z punktu widzenia rozliczeń z polskim fiskusem należy przyjąć, że przekształcenie nastąpiło 18 sierpnia 2008 r. i od tego momentu jest skuteczne .

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo